banner39

IMF'yi protesto için bu kez de direğe çıktılar

IMF'yi protesto eden öğrenciler bu kez de Taksim'de direklere tırmandılar.

Arşiv 04.10.2009, 14:47 04.10.2009, 14:53
IMF'yi protesto için bu kez de direğe çıktılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taksim Meydanı'nda toplanan öğrenciler IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto için Büyükşehir Belediyesi'nin yol izleme kamerasının bulunduğu 20 metrelik direğe tırmandı. Direk üzerinde pankart açan ve slogan atan öğrenciler direkten aşağı indikten sonra polis tarafından tek tek gözaltına alındı.

Kendilerine Öğrenci Kollektifleri adını veren bir grup öğrenci IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto için Taksim Meydanı'nda toplandı. Öğrenciler içinden üçü protesto gösterisini farklı bir mekana taşıdı. Üç öğrenci İBB'nin trafik kameralarının bulunduğu yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki direğe tırmandı. Direğin tepesinde 'IMF Türkiye'den defol' yazılı pankart açan öğrenciler, "IMF defol, bu ülke bizim" şeklinde slogan attı.

3 öğrenci direğin tepesindeyken aşağıda yapılan basın açıklamasında da IMF ve Dünya Bankası politikaları eleştirildi. Yağmurun başlamasıyla direkte bulunan öğrenciler aşağı inmeye başladı. Aşağı inen 2 öğrenci gözaltına alınınca, üçüncü öğrenci inmekten vazgeçerek eylemini devam ettirdi. Bunun üzerine olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye merdivenine çıkan sivil polis öğrencilerin açtığı pankartları aldı. Bu arada aşağıda bulunan öğrencilerle polis arasında gerginlik yaşandı. Polis eylemlerine son verilmemesi halinde herkesin gözaltına alınacağı uyarısında bulundu. Polisin uyarılarına rağmen bir süre daha eylemini devam ettiren son öğrenci de soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle aşağı inmek zorunda kaldı. Aşağı inen son eylemci de polis tarafından gözaltına alındı.


banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?