'İmha edin' talimatı üzerine Ergenekon baskını

Eski Adalet bakanlarından Seyfi Oktay, Ergenekon soruşturmasında yagıya müdahale ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

'İmha edin' talimatı üzerine Ergenekon baskını

 

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 7 kişi arasında bulunan avukat Tülay Bekar'ın şoförü Hakan Vural, polisteki sorgusunda ilginç itiraflarda bulundu.

Alınan bilgilere göre, operasyondan hemen önce Vural'ı arayan Tülay Bekar, dizüstü bilgisayarı ve bazı belgeleri kaçırmasını istedi. Bu gelişme üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yürümekte olan kritik davaları etkilemekle suçladığı eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Tülay Bekar, Canfer Balçık, Mehmet Cengiz ve Sefa Altıoğlu hakkında ev ve işyerlerinde arama ile gözaltı kararı çıkardı. Baskınlarda ele geçirilen belgelerden bazılarının Tuncay Güney'le ilgili olduğu öğrenildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında 'yargılama sürecini etkilemeye yönelik faaliyetleri olduğu' iddiasıyla aralarında eski Adalet bakanlarından Seyfi Oktay ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı, avukat Mehmet Cengiz'in de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden bazılarının yakınlarına ele geçirilmesini istemedikleri bazı belgelerin 'temizlenmesi' talimatı verdiği ileri sürülmüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın davaları etkilemekle suçladığı Seyfi Oktay, Tülay Bekar, Canfer Balçık, Mehmet Cengiz ve Sefa Altıoğlu hakkında ev ve işyerlerinde arama ile gözaltı kararı üzerine polis zanlılara ait 15 ayrı noktada tedbir aldı. Savcı nezaretinde aramalar sürerken ilginç gelişmeler yaşandı.

Avukat Tülay Bekar'ın Çankaya Tunus Caddesi'ndeki evinde çevre güvenliği alan polis, evden çıkan şahsın aynı caddede bulunan kırtasiyeye bir çanta bırakıp tekrar arama yapılacak adrese döndüğünü belirledi. Şahsın Tülay Bekar'ın şoförü Hakan Vural olduğunun anlaşılması üzerine polis, kırtasiyede küçük çapta bir inceleme yaptı. Kuşku üzerine kırtasiye çalışanları Fatih Aksungur ile Ahmet Baydar'ın bilgisine başvuruldu. Aksungur ve Baydar'ın, Hakan Vural'ın kırtasiyeye bir çanta bıraktıklarını beyan etmeleri üzerine çantada inceleme yapıldı. İncelemede çantada bir dizüstü bilgisayar ile çok sayıda belge çıktı. Belgeler arasında Ergenekon soruşturmasının 'şüphelilerinden' Tuncay Güney'le ilgili dokümanların da yer aldığı anlaşıldı. Tülay Bekar'ın bilgisayar incelemesi ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerçekleştirilecek. Gözaltına alınan Tülay Bekar'ın şoförü Hakan Vural da polisteki sorgusunda, Bekar'ın kendisine evdeki malzemeleri çıkarıp kırtasiyeye bırakma talimatı verdiğini anlattı. Bekar ve Vural hakkında 'suç delillerini karartmak'tan işlem yapıldı.

Son dalga Ergenekon operasyonunda ikinci bir delil karartma operasyonunun da son anda engellendiği öğrenildi. Soruşturmada İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Cengiz hakkında da gözaltı kararı bulunuyordu. Cengiz'in Çankaya Emek'teki evinden çıkan bir şahsın aracına bazı dokümanlar koyması polisin dikkatini çekti. Araca konulan belgelerin Mehmet Cengiz'e ait dokümanlar ve bilgisayar olduğu anlaşıldı. Delil karartma soruşturmasında gözaltına alınan Nihat Mert Uzunalioğlu, polisteki sorgusunda Mehmet Cengiz'in kızı Neslihan Kılıç'ın erkek arkadaşı olduğunu söyledi. Neslihan Kılıç'ın, babasına ait bilgisayar ve belgeleri imha etmek amacıyla Nihat Mert Uzunalioğlu'na verdiği anlaşıldı. Bilgisayar uzmanı olduğu anlaşılan Uzunalioğlu'ndan, Cengiz'e ait bilgisayara geri dönüştürülemeyecek şekilde format atmasının istendiği öne sürüldü. Gözaltına alınan Uzunalioğlu ile Neslihan Kılıç hakkında da 'delil karartmak'tan işlem yapıldı. Bu arada, hakkında gözaltı kararı bulunan emekli Jandarma Albay C.B.'nin Trabzon'un Çaykara ilçesinde gözaltına alındığı öğrenildi. C.B.'nin, şubedeki işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderildiği öğrenildi.

Oktay'ın ifadesini Turan Çolakkadı alacak

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın ifadesinin, 2006 yılında yayımlanan genelge gereği İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı tarafından alınacağı öğrenildi. Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Oktay'ın ifadesinin eski adalet bakanı olması dolayısıyla 1 Ocak 2006 tarihli Adalet Bakanlığı genelgesi gereği başsavcılık tarafından alınacağı belirtildi. Bugün bazı gazetelerde yer alan, 'Oktay ile ilgili soruşturma, Savcı Öz'den alındı' haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, soruşturmayı özel yetkili cumhuriyet savcılarından Zekeriya Öz'ün yürüteceği kaydedildi.

Bu arada, Oktay'ın avukatlarınca İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, 'gözaltı kararının kaldırılması' yönünde itiraz başvurusu yapıldığı öğrenildi. İtiraz başvurusu nedeniyle mahkeme tarafından incelenen soruşturma dosyasının, başvuruyla ilgili verilecek kararın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'ya iletileceği dile getirildi.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 07:53
banner53
YORUM EKLE

banner39