banner39

İMKB endeksi neden yükseliyor?

Uzmanlara göre, İMKB'de endeksin yükselişini etkileyen birden fazla neden var.

Arşiv 26.03.2010, 01:07 26.03.2010, 01:07
İMKB endeksi neden yükseliyor?


İMKB günü 57 bin puana çıkarak rekorla kapattı. Peki bu yükselişin ardındaki gerçek nedenler neler? İMKB 100 endeksi tarihi günler yaşıyor. 29 ayın zirvesine çıkan endeks günü rekorla kapattı. Gün sonunda yüzde 3.46 prim gören endeks 57.045 puandan kapandı. Endeks en son 1 Kasım 2007'de 57.331 puandan  kapanış görmüştü.

 

İMKB tarihinde görülen en yüksek rakam ise 58 bin olmuştu. Endeks gün sonu rakamları ile bu rakama çok yakın peki piyasalarda çıkış neden hızlandı?

 

Şubat  ayında siyasi gerginlik nedeniyle ciddi gerileme yaşayan İMKB 100 endeksi Mart başından beri istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Bu yükselişte yurtiçi olduğu gibi yurtdışında desteği sözkonusu.

 

Yurt içi piyasalarda endeksi taşıyan finans sektörü olurken yurtdışında da Avrupa’da yaşanan sıkıntılar Türkiye’nin lehine işliyor.

 

Uzmanlara göre endeksin yükselişini etkileyen birden fazla neden var.

 

ANAYASA PAKETİ OLUMLU ETKİLEDİ
Endeksteki hareketi Gazeteport’a yorumlayan Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay,  en büyük etkenin düşünülenin aksine Anayasa değişiklik paketi olduğunu belirtti. Şu günlerde siyasi belirsizlik gibi görünen Anayasa değişiklik paketinin yabancı yatırımcı tarafından olumlu karşılandığını kaydeden Uskuay, “Paketin belirsizliklerin ortadan kaldıracağı inancı, referandumu bile risk unsuru olmaktan çıkartıyor” dedi .

 

Türkiye’ye bakışın olumlu olduğunun altını çizen Gökhan Uskuay, bir diğer önemli etkenin de enflasyon olduğunu belirtti.

 

Yurtdışı kaynaklı desteği ise Uskuay şöyle yorumladı. “Portekiz ve Yunanistan’ın yaşadığı sorunlar Türkiye’ye yaradı. Türkiye krizden kötü etkilendi ama diğer ülkeler daha da kötü etkilendi bu da Türkiye’ye bakış açısını değiştirdi.”

 

Uskuay İMKB’nin kısa vade de hedefinin ise 60 bin puan olduğunu söyledi.

 

İYİ HABERLER ÖNE ÇIKARTILIYOR
Ekspres Yatırım Başekonomisti Güldem Atabay ise Gazeteport’a yaptığı açıklamada, Mart ayında gelecek olan enflasyon rakamlarının önemine değindi.

 

Enflasyonda yaşanacak gıda bazlı düşüşün rahatlama yaratacağını belirten Atabay, enflasyon beklentisinin raporlarla da desteklendiğini belirtti.

 

Yurtiçinde bir başka olumlu konunda banka kârları olduğunu söyleyen Ekspres Yatırım Başekonomisti son dönemde finans sektöründeki olumlu havanın da altını çizdi.

 

Avrupa tarafında gözlenen iki toplantıya da olumlu bakıldığını kaydeden Atabay, ABD borsalarındaki yükselişinde içeride iyimserliği arttırdığını belirtti.

 

KÂR SATIŞI YAKIN
Unicorn Capital ekonomisti Özlem Bayraktar ise konuya ilişkin olarak bu denli bir ayrışmayı destekleyecek çok fazla bir neden olmadığını belirtti.

 

Endeksin nereye çıkacağı konusunda temkinli olmak gerektiğini kaydeden Bayraktar, politik risklerin önemini kaybetmediğini söyledi.

 

Sürekli bir çıkış yaşanmayacağını belirten Bayraktar kısa vadede kâr satışlarının olabileceği konusunda uyardı.

GÜN SONU RAKAMLARI
Gün sonunda para piyasalarına bakıldığında euro dolar paritesi 1.3350 seviyelerindeyken dolar gevşeyerek 1.5390'a geriledi. Euro'da ise gelinen seviye 2.0520 oldu.

 

Faizde ise gün sonu itibariyle gelinen yer 8.93 ile son bir ayın en düşük seviyeleri.

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?