banner39

İMKB KİT Komisyonu tarafından denetlenecek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Altın Borsası ve Türk Eximbank'ın, dış denetimleri artık TBMM KİT Komisyonu tarafından yapılacağı bildirildi.

Arşiv 19.04.2007, 11:37 19.04.2007, 11:37
İMKB KİT Komisyonu tarafından denetlenecek

TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Anayasa'nın ilgili maddesinde yapılan değişikliğin ardından kamu kuruluşlarının denetiminin Sayıştay veya KİT Komisyonu arasındaki dağılımı yeniden yaptıklarını ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ek cetvellerinde bir tarama sürecine girdiklerini söyledi.
Söz konusu tarama sürecinde tüm kurumların ele alındığını anlatan Canikli, şunları söyledi:
''Taramalarımız sırasında Türk Eximbank, İMKB, Altın Borsası gibi kuruluşların denetim dışında kaldığını, yani ne Sayıştay tarafından ne de KİT Komisyonu tarafından dış denetimlerinin yapıldığını gördük. Oysa, Anayasa'nın 160 ve 165. maddelerine göre, bütün kamu kuruluşları denetim kapsamındadır. Denetim dışında kalan kamu kuruluşu olamaz.
Bu kurumlarla ilgili bütün kesimlerin görüşünü aldık, sonuç olarak bu kanaate vardık ve Komisyon olarak denetleme yönünde kararımızı aldık. Konuyla ilgili 3 aydan beri çalışıyoruz. En uzun zaman aşımı süresi 10 yıl olduğu için, 10 yıl geriye giderek bu 3 kurumun denetimlerine başlayacağız.''

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?