banner39

İmralı'da 69 yıllık binaya restore

İmralı'da 1940'lı yıllardan kalma 69 yıllık binalar restore edildi, yeni koğuş ve lojmanlar yapıldı.

Arşiv 03.10.2009, 01:45 03.10.2009, 01:45
İmralı'da 69 yıllık binaya restore


İmralı Cezaevi'nde kalan PKK terör örgütünün lideri, Abdullah Öcalan'ın yalnızlığı iki hafta içinde sona erecek. İmralı adasında Bursa'daki bir inşaat firması tarafından yaptırılan inşaatlar son aşamaya geldi.

1940'lı yıllardan kalma adadaki binalar elden geçirildi, yeni koğuş ve lojmanlar yapıldı. İnşaatın bitmesiyle sayıları henüz netleşmeyen, ancak 7 ile 9 arasında olacağı belirtilen hükümlüler önümüzdeki günlerde aşamalı olarak İmralı'ya sevk edilecek. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "İmralı Cezaevi inşaatı 15 güne kadar tamamlanacak ve teslim edilecek" dedi.

ADA'YA GİDECEKLER
İmralı Cezaevine gönderilecek hükümlülerin hukuki durumu netleşti.  Buna göre, adaya gönderileceklerde Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun dikkate alınacak. Kanunun ilgili maddelerine göre İmralı'daki yüksek güvenlikli cezaevine gönderilecek hükümlülerim kriterleri şöyle olacak:

"Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar ile süresine bakılmaksızın, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya bu örgütün faaliyeti çerçevesinde,

İnsanlığa karşı suçlardan, Kasten öldürme suçlarından, Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan, Devletin güvenliğine karşı suçlardan, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan mahkum olanlar…''

BAKANLIK BELİRLEYECEK
İmralı Cezaevi'ne gönderilecek mahkumlar Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak komisyon tarafından belirlenecek.  Öcalan ve diğer mahkumlar ayrı bölümlerde kalacaklar. Cezaevi yönetimi tarafından belirlenecek süre içerisinde mahkumlar "havalandırma" alanında bir araya gelebilecekler.

Yasa maddesi kapsamına giren hükümlüler arasında, İBDA/C lideri Salih İzzet Erdiş, El Kaide'nin yöneticisi Loui Sakka, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, İslami örgüt yöneticisi Metin Kaplan, DHKP/C'nin lider kadrosundan Ercan Kartal, gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca da yer alıyor. Ancak Ağca 18 Ocak 2010 tarihinde tahliye olacağı için İmralı'ya nakli uzak bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?