banner15

İmralı'daki Öcalan'ın yol haritası Eruh'ta açıklanacak!

Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklaması beklenen yol haritası Eruh'ta kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

İmralı'daki Öcalan'ın yol haritası Eruh'ta açıklanacak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de, AK Parti'nin 'Kürt açılımı'na yönelik çalışmaları devam ederken, Abdullah Öcalan'ın da yol haritasını 15 Ağustos'ta PKK'nın ilk silahlı eylemini gerçekleştirdiği Eruh'ta açıklanması planlanıyor.

Avukatlarının yaptığı görüşmeler doğrultusunda kendisine ulaştırdıkları görüş ve önerileri dikkatle inceleyen Öcalan, bir 'Yol Haritası' yazdı. Öcalan'ın yarın yapacağı görüşmede, 'Yol Haritası'nı İmralı Cezaevi İdaresi aracılığıyla avukatlarına ileteceği öğrenildi. Yol Haritası'nın, yetişmesi halinde, DTP'li Eruh Belediyesi'nce 15 Ağustos'ta düzenlenecek 1. Eruh-Çırav Doğa ve Kültür Sanat Festivali'nde açıklanacak. PKK, 15 Ağustos 1984'te, Eruh ve Şemdinli'de askeri karakolları basarak ilk silahlı eylemini gerçekleştirmişti. 'Yol Haritası' yetişmezse Öcalan'ın avukatlarınca daha sonra açıklanacak.

ERUH, LE FİGARO'DA

Fransa'da yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yönetimine yakınlığıyla bilinen Le Figaro gazetesinin Türkiye muhabiri Laure Marchand'in Siirt'in Eruh ilçesinden kaleme aldığı bir yazıda, hükümetin "Kürt açılımının" Eruh'ta beklenti yarattığı belirtildi.

Hürriyet gazetesinin aktardığına göre Eruh'un "25 yıl önce PKK'nın Türkiye'ye savaş ilan ettiği yer" olduğu ifadelerinin kullanıldığı yazıda, son zamanlarda yöre halkının sorunun çözüme kavuşturulması umudunun giderek güçlendiği saptaması yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35