banner39

İncirlik Üssü Amerika’nın Emrine Amade

Hükümet ABD’nin işgal ve katliam için kullandığı İncirlik Üssü'nün kullanım hakkını Haziran 2006’ya kadar uzattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İncirlik Üssü Amerika’nın Emrine Amade

ABD'nin Adana'daki İncirlik üssünden yararlanmasını öngören kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı öğrenildi. Bakanlar Kurulu'nun önceki gün yapılan toplantısında imzaya açılan kararnamenin 23 Haziran 2003 tarihli "gizli" kararnamenin "süresinin uzatılmasını" içerdiği öğrenildi. Kararname ile önceki kararnamenin süresi 23 Haziran 2006 tarihine kadar uzatılmış olacak. ABD'nin İncirlik üssünü daha geniş kapsamlı kullanmaya yönelik taleplerinin ise iki ülke arasında yapılacak protokolle belirleneceği belirtildi. ABD'nin taleplerinin ne kadarının karşılanacağı Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na bırakılacak. Kararnamenin Resmi Gazete'de yayımlanması veya "gizli" tutulması konusunda ise karar alınmadı. Kararname yayımlansa bile detaylarla ilgili protokolün "gizli" tutulacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Vilnius'ta yapılacak NATO dışişleri bakanlarının gayri resmi toplantısına katılmak üzere Litvanya'ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda, ABD'ye İncirlik Üssü'nün kullanımı için verilen iznin uzatılmasına yönelik kararnameye ilişkin soruyu yanıtladı.

Sürecin devam ettiğini belirten Gül, ''Aslında yeni bir durum yok, yapılan işlerin biraz daha düzenli hale getirilmesidir. Dolayısıyla eski alınan kararların uzatılması şeklinde çıkacaktır. Yeni farklı boyutlar zaten söz konusu değildir. Şu anda Irak ve Afganistan'a yapılan yardımların biraz daha organize bir şekilde yapılmasıyla ilgilidir. Sürecin kısa süre içinde tamamlanacağını tahmin ediyorum.''

Gül, bir soru üzerine, kararnamenin, ABD'nin lojistik merkez talebini karşıladığını söyledi.
Konuya ilişkin teknik çalışmaları Genelkurmay Başkanlığı'nın yürüteceğini belirten Gül, ''Her uçağın inişi, kalkışı, ne taşıdığı detaylı olarak tespit edilecektir. O açıdan blok izinler söz konusu değildir'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?