banner39

İncirlik'ten Guantanamo'ya...

CIA'nın Avrupa'da gözaltına aldığı kişilerin İncirlik üzerinden Guantanamo’ya götürüldüğü belgelendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İncirlik'ten Guantanamo'ya...

CIA’nın, Avrupa’da kaçırdığı insanların önemli bir bölümünü, Türkiye’deki İncirlik Üssü üzerinden Guantanamo Üssü’ne götürdüğü, gizli belgelerde resmen kabul edildi. ABD tarafından konuyla ilgili tutulan ve önceki akşam Alman Birinci Televizyon Kanalı’nda (ARD) yayınlanan “Report Mainz” programında, bugüne kadar basına açıklanmayan belgelere göre, Avrupa’da kanunsuz bir şekilde gözaltına alınanların İncirlik Üssü’ne getirilerek, oradan önce Afganistan’a, sonra da Guantanamo Üssü’ne götürüldüğe belirtildi.

Planlama Almanya’da

CIA’nın, “terörle savaş” kapsamında, Avrupa ülkelerinde illegal bir şekilde Guantanamo Üssü’ne kaçırdığı insanların planlamasını Almanya’da yaptığı ortaya çıktı. “Report Mainz” adlı televizyon programında yayınlanan belgelerde, kaçırma olaylarında Almanya’nın sorumluluğunun bugüne kadar bilinenin çok üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Yayınlanan belgelere göre, Avrupa’daki kaçırma olaylarının asıl olarak Stuttgart yakınlarında bulunan Vaihingen’deki Avrupa Komando Merkezi’nde (Eucom) planlandığı belgelendi. Buna göre, en az 6 kişinin kaçırılması için Eucom’dan direktif verildi.
ABD yetkilileri, “Cezayirli altılı” dedikleri kişilerin, Saraybosna’daki ABD Büyükelçiliği’ne saldırı planladıklarını ileri sürüp, hem uluslararası hukuku hem de Bosna hukukunu ihlal ederek, hiçbir delil göstermeden bunları gözaltına aldı. Bosna ve uluslararası mahkeme, kaçırma olayının haksız olduğuna ve söz konusu kişilerin serbest bırakılmasına dair karar verdiği halde, ABD bunu tanımadı.

“Report Mainz”in haberine göre Saraybosna’da Ocak 2002’de kaçırılan altı kişi, önce Tuzla’daki ABD Üssü’ne, oradan da Türkiye’deki İncirlik Üssü’ne götürüldü. Bu kişiler, İncirlik’ten 28 tutuklu ile birlikte Afganistan’a, oradan da Guantanamo Üssü’ne götürüldü. İncirlik üzerinden kaçırılan kişiler, bugüne kadar ne serbest bırakıldı ne de bir mahkemenin önüne çıkarıldı. Haberde, Saraybosna’da gözaltına alınan kişilerden birisinin şu anda kanser olduğu da ifade edildi.

Koordinasyon merkezi Eucom

“Report Mainz”in yayınladığı belgelere göre, söz konusu kişilerin kaçırma planının Stutgart yakınlarındaki Eucom’da yapıldığı ortaya konuluyor. Bu da Eucom’un, kuruluşuna izin veren uluslararası anlaşmalara aykırı davrandığı anlamına geliyor. Ayrıca Ramstein’de bulunan ABD Askeri Üssü’nün de Avrupa’daki kaçırma olaylarında önemli rol oynadığı belgelendi. Haberde, Tuzla’ya götürülen altı kişinin, İncirlik’e aktarılmasını sağlayan uçak Ramstein’den kalktı.

Berlin’deki Transatlantik Güvenlik İçin Bilgi Merkezi’nin (BITS) askeri uzmanı Otfried Nassauer’e göre yayınlanan belgeler, Eucom’un Avrupa ülkelerinde CIA tarafından yapılan adam kaçırmaların koordinasyon merkezi durumunda oldu. Nassauer yaptığı açıklamada, “Stuttgart’daki ABD komanda merkezi, altı Cezayirlinin Bosna’dan Türkiye’ye kaçırılmasında, oradan da Guantanamo Üssü’ne götürülmesinde koordinasyon rolü oynadığı” dedi.
“Report Mainz”de yayınlanan belgelerde Avrupa’dan illegal bir şekilde kaçırılan insanların İncirlik Üssü’ne götürüldüğünü ayrıntılı olarak belgeliyor. Aynı belgede, kaçırma işlemlerinde en az iki Alman askerini de görev yapıldığı gösteriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?