banner15

Independent: Blair 'Büyük birader'

The Independent gazetesi, özel yaşamın gözetim altında tutulmasını getirecek Blair'in yeni planının devleti "Big brother" konumuna sokacağını yazdı.

Independent: Blair 'Büyük birader'

The Independent gazetesi İngiltere'de Başbakan Tony Blair'in kurumların ellerindeki özel kişisel verileri diğer kurumlarla paylaşmasını planladığını yazdı.

Gazete özel yaşamın gözetim altında tutulmasını getirecek bu planın devleti "Büyük birader - Big brother" konumuna sokacağı yorumunu yaptı.

The Independent gazetesi İngiliz yazar George Orwell'in 1984 adlı romanında vatandaşları denetleyen "Büyük Birader"i manşetinde kullandı. Siyah fonda başbakanın gözlerini fotoğraf olarak manşete taşıyan gazete kişiye özel bilgilerin kurumlar arasında paylaşımıyla "Big Brother" devleti oluşturulacağını öne sürdü.

"Tony Blair kişisel özgürlüklere son saldırısının önündeki perdeyi de açıyor. Bugün hükümet bakanlıkları arasında hassas önem taşıyan kişisel verilerin değiş tokuş edilebileceği yönündeki planları açıklaması bekleniyor" diye yazan gazete şu değerlendirmeyi yaptı:

"Blair bu amaçla herkesin verilerinin saklı tutulacağı bir 'süper bilgisayar' teklifi getirecek. Daha önce Blair, her İngiliz yetişkinin DNA'larının devlet tarafından saklanması önerisi getirmişti. Ayrıca sokaklara ve dükkanlara yerleştirilen güvenlik kameraları sayısında Blair gerçek bir dünya lideri. Dört milyondan fazla kamerayla vatandaşların her hareketi izleniyor. Sağlık sisteminden yararlananların milyonlarca hastanın özel bilgileri merkezi bir sağlık veri tabanına naklediliyor. 2009'dan itibaren de İngiliz vatandaşlarının bütün bilgilerini içeren kimlik kartı uygulamasına geçiliyor..."

Başbakan'ın "Big Brother" devleti yaratmasına sivil toplum örgütleri karşı çıkıyor. Muhalefetteki Muhafazakar Parti Gölge İçişleri Bakanı David Davis, özellikle kimlik kartlarının 20 milyar Sterlin değerinde devlete işe yaramaz bir yük getirdiğini öne sürdü. 

Muhalfetteki Liberal Demokratların lideri Menzies Campbell de kurumların özel bilgi değişimi planına değinirken Blair hükümetinin ülke tarihinde en istenmeyen iktidarı olduğunu belirttti ve bir an önce de düşürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ayrıca Türkiye'de de yayınlanan "Biri bizi gözetliyor" programının benzeri İngiltere'de Big Brother adıyla seyircilerin karşısına çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35