banner39

Independent: Ramadi’de Çocuklar Öldürüldü!

ABD işgal ordusu, iki gün önce Ramadi'ye yönelik düzenlenen saldırıda 70 direnişçinin öldürüldüğünü duyurdu. İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, bölgede bulunan muhabirine dayandırdığı haberde, uçaklarla bombalanan kentte çoğunluğunu k

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Independent: Ramadi’de Çocuklar Öldürüldü!

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

 

Irak’ın batı bölgesinde yer alan Anbar eyaletinin Ramadi kentine yönelik ABD işgal ordusunca iki gün önce karadan ve havadan bir operasyon düzenlenmişti. ABD ordusundan yapılan açıklamada onlarca kişiden oluşan silahlı bir grubun F-15 uçaklarından fırlatılan füzelerle hedef alındığı ve grupta bulunan en az 20 kişinin öldüğü açıklandı.

 

The Independent gazetesinin görgü tanıklarından aktardığına göre, imha edilmiş ABD ordusuna ait bir aracın etrafında toplanan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu karabalık hedef alındı. Görgü tanıkları her zaman olduğu gibi imha edilen ABD askeri aracının etrafından çocukların toplandığını ve sevinç gösterileri yaptıklarını, bu esnada ABD uçaklarının saldırısına maruz kaldıklarını ve 25 kişinin öldüğünü aktardılar.

 

ABD helikopterlerinin Ramadi’de Kubra el-Bu Ferec köyünde direnişçilerin barındığı iddiasıyla bir eve düzenlediği füze saldırısında da 40 kişi öldü. ABD ordusu bu kişilerin silahlı direnişçiler olduğunu iddia etti. Ancak The Independent gazetesine göre ölenlerden en az 14’ü sivil.

 

Görgü tanıkları ise, helikopterden açılan ilk ateşte bir Iraklının yaralandığını, çevredekilerin yaralıyı yakındaki bir eve taşıdıklarını ve komşuların eve toplandığı bir esnada ABD bombardımanının meydana geldiğini belirtiyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?