banner39

İneklerin midesine mıknatıs koyuyorlar-FOTO

İneklere, yemler arasında midelerine ulaşan metallerin zararından korumak için mıknatıs yutturuluyor.

Arşiv 29.05.2010, 00:59 29.05.2010, 13:42
İneklerin midesine mıknatıs koyuyorlar-FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Tarım Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmesi üzerine ineklere, yemlerin arasında midelerine ulaşan tel, çivi gibi metallerin zararından korumak için 15 lira değerinde mıknatıs yutturuluyor.

Konya Tarım İl Müdürlüğü Destekleme Şubesi Veteriner Hekimi Doktor Halil İbrahim Sözmen, büyük baş hayvanların, özellikle de fiyatları 5-6 bin lirayı bulan ineklerin sağlıklarının üretici için büyük önem taşıdığını belirtti.

İneklerin, otları ve yedikleri yemleri diline dolayarak ağzına götürdüğünü, bu yeme tarzının da ihmal ya da çeşitli nedenlerle hayvan yemine karışan çivi, tel, naylon poşet gibi yabancı metallerin mideye gitmesine neden olduğunu anlatan Sözmen, şunları kaydetti:

"Geviş getirme sırasında ise alınan yabancı maddeler içinde ağır olan metaller midede kalır. Çivi zaman içinde işkembede yaptığı hareketle midenin hemen önünde bulunan kalp ya da akciğer zarına girerek zar iltihaplanmasına neden olabilir. Sonuçta, tedavisi zor ve masraflı olan zar iltihaplanması ortaya çıkmış oluyor. Belirtiler ise iştahsızlık, sütten ani kesilme, yürüyememe gibi sıralanabilir. Değeri 5-6 bin lirayı bulan, çiftçi için 'sermaye' demek olan inekler için oluşan bu olumsuzlukların önüne geçmek gerekiyor. Çünkü ineğin ölümüyle de sonuçlanabilen çivi ve tel yutmaları, çiftçiye olduğu gibi ülke ekonomisine de zarar veriyor. Mıknatıs, işkembenin tabanında kalarak hayvanın yutmuş olduğu metalleri topluyor ve metallerin kalbe ya da akciğere ilerlemesini engelliyor."

Bu amaçla, özellikle merada otlayan, sütten kesilmiş büyükbaş hayvanlara özel mıknatısların yutturulması işlemi yapıldığını anlatan Sözmen, "Tanesi 15 liraya satın alınan mıknatısları ineklere yutturuyoruz. Ağızdan yutturulan mıknatıs, işkembenin tabanında kalarak hayvanın yutmuş olduğu metalleri topluyor ve metallerin kalbe ya da akciğere ilerlemesini engelliyor" dedi.

Sözmen, mıknatısın hayvanın işkembesinde, hiçbir yan etkisi ve zararı olmadan, ineğin ekonomik değeri ve üretkenliği sona erip kesime verilinceye kadar kalabileceğini belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının da kooperatifler aracılığıyla üreticiye verilen ineklere mıknatıs yutturma uygulamasını zorunlu tuttuğunu sözlerine ekledi. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?