banner15

İnfazları İfşa Etti, Kaçtı

Irak’ta genelde direnişle ilişkisi olanları hedef alan hükümet destekli Ölüm Mangaları’nın katliamlarını ortaya çıkaran Bağdat Morgu müdürü ve BM insan hakları temsilcisi, ölüm korkusu nedeniyle ülkeden kaçtı.

İnfazları İfşa Etti, Kaçtı

Irak’ta halen devam eden mezhep çatışmalarında etkili olan Ölüm Mangaları’nın katliamlarını ortaya çıkaran Bağdat Morg Müdürü ve Birleşmiş Milletler Irak İnsan Hakları Temsilcisi Faik Bekir, “öldürülme korkusu” nedeniyle Irak’tan kaçtı. Ölüm Mangaları’nın son aylarda 7000’i aşkın infaz gerçekleştirdiğini ifşa etmiş olan Bekir’in yeri belirsizliğini koruyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Irak’taki BM yetkilileri, “Faik Bekir, son aylarda hızla artan ölümlerin hükümet destekli Ölüm Mangaları tarafından yapıldığını açıklamıştı. Son günlerde tehdit telefonları alıyordu. Bu nedenle ülkeden kaçmış olabilir” dediler.

Hükümet destekli

Bekir ile birlikte çalışan ve Irak’taki görev süresi kısa bir süre önce sona eren bir diğer BM temsilcisi John Pace, “Birçok cesette Ölüm Mangaları tarafından infaz edildiklerine dair kanıtlar var. Elleri arkadan bağlanmış ve gözleri aynı şekilde kapatılmış. Birçoklarında işkence izleri de gözüküyor” diye konuştu.
Ölüm Mangaları’nın son haftalarda patlak veren mezhep çatışmalarının çok öncesinden bu yana varlık gösterdiklerini belirten Pace, “Halen devam eden silahlı saldırılarda da bunların parmağı var. Bazı tanıklar, Ölüm Mangaları’nın bizzat İçişleri Bakanı Beyan Cabr tarafından görevlendirilmiş olduğunu iddia ediyorlar” dedi.
 
Katliamların fotoğraflar ve Bağdat Adli Tıp raporları tarafından belgelendiğini belirten Pace, “Adli Tıp raporları, BM İnsan Hakları Komisyonu’na da ulaştırıldı. Irak’ta Ölüm Mangaları her ay yaklaşık 700 ila 1100 arası kişiyi infaz ediyor” ifadelerini kullandı. Ölüm Mangaları’nın “Şii Bedr Tugayları üyesiymiş gibi” davrandıklarını ve saldırılarında genelde direnişle ilişkili Sünnileri hedef aldığına dikkat çeken Pace, “Hükümet destekli bu kişiler, mezhep çatışmalarını körüklüyor ve Iraklılar’ı ülkeyi terketmeleri yönünde tehdit ediyorlar” diye konuştu.
 
Türbe korunmasız bırakıldı
 
Öte yandan, İngiltere’den yayın yapan “El Şark ül Avsat” gazetesi, geçtiğimiz haftalarda binlerce Iraklı’nın ölümüne neden olan mezhep çatışmalarını tetikleyici bir saldırıya uğrayan Samarra’daki El Askeriye Türbesi’nin, uzun süredir korunmasız bırakıldığını ve bu durumdan Bağdat hükümetinin haberdar olmasına rağmen önlem almadığını yazdı. Gazete, Irak Ulusal Güvenlik Bakanlığı raporlarına dayandırdığı haberinde, “Hükümet, El Askeriye’deki güvenlik sorunlarından haberdardı. Hatta bu sorun, saldırılardan iki hafta önce gündeme gelmişti. Fakat bir önlem alınmadı” diye yazdı. Hükümetin bu tutumuyla olaylara adeta çanak tuttuğunu belirten gazete, “Güvenlik Bakanı Abdulkerim El Anzi ve Başbakan İbrahim Caferi, türbe etrafındaki terörist faaliyetleri geçen yılın sonunda tespit etmişti. Saldırılardan iki hafta önce hazırlanan raporda konu gündeme gelmiş; fakat Caferi, önlem alınması için direktif vermemişti” ifadelerine yer verdi.
Gazete, “Güvenlik yetkilileri, hükümetin durumdan haberdar olmasına karşın, önlem almadığını doğruluyor” diye yazdı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48