banner39

İngilitere çocukların parmak izini alıyor

İngiltere, giderek artan kültürel değer kaybı ve gençlik arasındaki şiddet artışına çareyi çocukların parmak izini almakta buldu.

Arşiv 14.04.2007, 14:42 14.04.2007, 14:51
İngilitere çocukların parmak izini alıyor

İngiltere’de eğitim sisteminde gittikçe artan sorunlar, çocukların başarısızlığı ve kriminalize olması toplumda tepkilere neden olurken, hükümet çareyi okullarda çocukların parmak izlerini almak ve “ingiliz değerleri”ni öğretmekte arıyor.

Eğitim sisteminin başta siyahlar olmak üzere göçmen çocuklarına başarı şansı tanımadığını ve çocukları kriminalize ettiğini ifade eden uzmanlar hükümetten daha insancıl yaklaşımlar bekliyor.

Londra’da çocuk cinayetlerinin giderek artması toplumu kaygılandırırken, uzmanlar “sistemdeki sorunların önemli bir kısmının ırkçılıktan kaynaklandığını” belirterek hükümete önlem alma çağrısında bulunuyorlar. Hükümet ise bir yandan okullarda, öğrencilerin parmak izlerini bilgisayarlara kaydederken diğer yandan da çocuklara “ingiliz değerlerini” öğreterek entegre etmeye çalışıyor.

İngiltere’deki Afrikalı ve diğer göçmenlerin eğitim alanında ırkçılığa maruz kaldığını belirten Irk Eşitliği Komisyonu Başkanı Kay Hampton, kurumların bu sorunlara eğilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor. İngiltere Öğretmenler Birliği Sendikası’nı suçlayan Komisyon Başkanı Hampton, sendikanın normal eğitim başarısının bile altında bulunan Afrikalı toplum üzerinde durması gerektiğini kaydetti. Kay Hampton, “Eğitimdeki başarısızlık sadece Afrikalı toplumlar arasında değil. Bu aynı zamanda toplumun önemli bir bölümünü oluşturan diğer bir çok etnik azınlıktan gelen kesimini de içeren çok geniş bir alanı kapsamaktadır” dedi.

İngiltere Göçmen Toplumları Birliği Başkanı Baljeet Ghale de, İngiltere'de okullarda okutulması planlanan “ingiliz değerleri” dersinin “ingiliz kavramı arkasına saklanmış ırkçı bir anlayışı içerdiğini” söyledi.

İNGİLİZ DEĞERLERİ DEĞİL EVRENSEL DEĞERLER LAZIM

İngiltere Göçmen Toplumları Birliği Başkanı Baljeet Ghale de, İngiltere'de okullarda okutulması planlanan “İngiliz değerleri” dersinin ırkçılık ile dolu olduğunu söyledi.

Milli Öğretmenler Birliği konferansında İngiltere'deki eğitim sistemini eleştiren Baljeet Ghale, eğitim müfredatına koyulması planlanan “ingiliz değerleri” adımının İngiliz kavramı arkasına saklanmış ırkçı bir anlayışı içerdiğini belirtti.

Milliyetçi değil, evrensel düşünen bir insan olmanın önemli olduğunu vurgulayan Ghale, “İnsanlara sadece İngiltere’yi değil tüm ülkeleri sevdiren bir eğitim anlayışının olmasını istiyorum”diyerek hükümetin planını eleştiriyor.

Baljeet Ghale, göçmenlere ve onların değerlerine de değer veren bir eğitim sisteminin gerekliliğine işaret etti. İngiliz değerlerini savunan, Eğitim Sekreteri Alah Johnson'un “İngiliz değerleri”nin “hukuk kurallarına saygı, insanlara karşı hoşgörü ve sevgiyi içerdiğini” söylediğini hatırlatan Baljeet Ghale, “Sizin bu İngiliz değerleri olarak gördüğünüz saygı, hoşgörü ve kurallara uyma acaba diğer milletlerde yok mu diye ben merak ediyorum”diyerek eğitim Sekreteri’ni eleştirdi.

Hükümetin bu adımının arkasında ırkçılık koktuğunu belirten Ghale, bu hareketin insanları topluma entegre etmede hiçbir etkisinin olmayacağını, hükümetin vatandaşları asimile etmede başarısız olduğu için böyle bir adım attığını ifade etti.

ÇOCUKLARIN PARMAK İZLERİ ALINIYOR

Diğer yandan okullarda bugüne kadar bir milyon dolayında çocuğun parmak izinin alındığı bildirilirken, eğitim müdürlüklerinin uygulamayı onaylaması üzerine 4,9 milyon çocuğun daha parmak izinin okullardaki bilgisayarlara kaydedilebileceği belirtiliyor.

Uygulamayı eleştirenler, çocukları “gözetim toplumuna” alıştırma tatbikatının söz konusu olduğunu söylüyor. Uygulamanın aynı zamanda, şifre kırıcılarının okul bilgisayarlarına girmesi halinde kimlik hırsızlığının da yolunu açacağı belirtiliyor.

Halen 3 bin 500 kadar okulun, “kütüphaneden kitap alma veya yemekhaneye girişler için” çocukların parmak izini aldığı bildiriliyor. Araştırmalar, 5,9 milyon öğrencinin eğitim aldığı 17 bin okulda uygulamaya geçilmesinin planladığını gösteriyor. Parmak izini alma uygulamasının bazen ailelerin izni alınmaksızın yapıldığı, hatta bir ilkokul müdürünün, oyun oynuyorlarmış gibi yaparak çocukların parmak izini aldığı basına yansıdı.

AFRİKALI ÖĞRENCİLERE YARDIM EDİLMELİ

Bu arada siyah öğrencilere eğitim alanında daha fazla yardım yapılması için sendikalar tarafından hükümete baskı yapılıyor. Daha önce birçok araştırma şirketi tarafından yapılan incelemelerde Afrikalı vatandaşların eğitim ve sağlık alanında ayrımcılığa tabii tutulduğunu ortaya çıkarken bu vatandaşlara sosyal hayata daha fazla katılmaları ve okulda daha başarılı olabilmeleri için aileler ile birlikte işbirliğine gidileceği belirtiliyor.

Afrika kökenli öğrencilere cesaret verici yeni yöntemler gerektiğini dile getiren İngiltere Öğretmenler Birliği Sendikası lideri Steve Sinnott, hükümetin alması gereken bir takım tedbirlerin yanında öğrencilerin kendi öğrenme yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini ve ailelerinin de bu yolda kendilerine destek olmaları gerektiğini söylüyor. Steve Sinnott, “Bu yolda iş çocuk öğrenciler dahil herkese düşüyor. Onlar bile bu yola sırtını dönüp herkesi suçlayamazlar”diyor.

İngiliz Afrikalı Topluluğu Eğitim uzmanı Gus John, İngiltere'deki yaşayan milyonlarca Afrikalının eğitim düzeyinin daha düşük olduğunu, bunu halletmenin ise sadece Afrikalı topluma değil öğrenciler dahil tüm ailelere düştüğünü söylüyor.

Son haftalarda birçok siyahi gencin bıçaklanarak öldürülmesiyle birlikte Afrikalı kültürün mevcut kültüre kargaşa getirdiğini anlatan Gus John, ülkenin bazı yerlerinden Afrikalı toplumlar arasında ortalama ömrün 25 yaşına düştüğünü dile getirdi. Eğitim konusunda önemli sorunlar yaşayan Türkiyelilerin durumu konusunun ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

7 Temmuz bombalamalarının ardından, insanlara “vatandaşlık” ve “kültürel çeşitlilik” konularında nasıl bir eğitim verileceği konusunda geçtiğimiz Ocak ayında yayınlanan hükümet raporunda, özellikle ilkokullarda çocuklara kendi kimliklerini araştırmaları ve tartışmaları için cesaret verici adımların atılması gerektiği belirtilmişti.

Kaynak: ANF

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?