banner39

İngiliz Akademisyenlerden İsrail Üniversitelerine Boykot

İngiltere Öğretim Elemanları Derneği (AUT), Filistin bölgelerindeki İsrail işgalini protesto etmek için iki İsrail üniversitesini boykot etme kararı aldı. İsrail'deki Hayfa ve Barilan üniversiteleri de İsrail işgalini eleştiren İsrailli öğretim görevliler

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiliz Akademisyenlerden İsrail Üniversitelerine Boykot

İngitere Öğretim Elemanları Derneği "Association of University Teachers" (AUT), İsrail’deki 2 üniversiteyi boykot etme kararı aldı. Cuma günü bir araya gelen İngiliz öğretim üyeleri, İsrail’deki Hayfa ve Barilan üniversitelerini boykot etme kararına sebep olarak, üniversitelerde görev yapan ve İsrail hükümetini Filistin bölgelerindeki işgali eleştirmelerinden dolayı akademik özgürlükleri engellenen Prof. Ilan Pappe gibi öğretim üyelerinin durumunu gösterdiler. İsrailli öğretim görevlileri İsrail'in Batı Şeria'da inşasını sürdürdüğü yerleşim birimlerini sert bir dille eleştirmişlerdi.

AUT üyesi 48 bin 700 öğretim görevlisi de, işgali eleştiren İsrailli öğretim görevlilerinin görevden alınmasını protesto için İsrail üniversitlerini boykot kararı aldılar. İsrail üniversitelerinin, öğretim elemanlarına karşı baskıcı tutumu değişmediği sürece boykotun devam edeceğini söyleyen AUT üyeleri, ilişkilerin kesilmesi gündemde olan bir diğer İsrail üniversitesi olan İbrani Üniversitesi ile ilgili oylamadan boykot kararı çıkmadığını belirttiler.

AUT’un boykot kararı bir ilk değil. 2002’de İsrail akademisinin tamamının boykot edilmesine karar veren AUT, bu karara gerekçe olarak Filistin topraklarındaki askeri işgali göstermişti. 2002 yılında İngiliz profesörler Steven ve Hillary Rose önderliğinde karara bağlanan boykot kararı, İsrailli ilerici profesörlerden de destek görmüştü.

AUT, 2002 yılından bu yana süren boykot kararını geri almadığını açıklamamasına rağmen, İsrail üniversiteleri yeni bir boykot ile karşı karşıya kaldı. Öte yandan AUT’un kararını sert bir biçimde eleştiren İsrail’in İngiliz Büyükelçiliği, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail yönetimi, AUT ve Londra hükümetini ülkede din, dil ve ulusa dayalı ırkçılığın olmadığına inandırmalıdır” şeklinde belirtti.

Boykotta ilk adım

Bu kapsamda ilk adım atıldı ve İsrailli profesörlerin AUT konferansında konuşması engellendi. İngiltere’deki Yahudi lobisi, bu kararı “sorumsuz, tehlikeli ve öngörüsüz” olarak nitelendirdi. AUT’ın geçtiğimiz cuma günü yapılan Eastbourne konferansında konuşma yapmasına izin verilmeyen Barilan Üniversitesi Rektörü Yosef Yeşurun, konferansta sadece İsraillilerin değil, hiçbir yabancı profesörün boykot kararı aleyhine konuşmasına izin verilmediğini söyledi. AUT sözcüsü Jonathan Whitehead ise, boykot kararı aleyhine konuşmaların yapılmasına izin verilmediğini onaylayarak, “Eğer konuşmalara izin verseydik, konferansımızın bir işlerliği kalmazdı” dedi. AUT üyeleri, Barilan Üniversitesi ve rektörünün, yasadışı Yahudi yerleşimcilere destek verdiğini ve Batı Şeria’nın işgaline ortak olduklarını belirttiler.


http://www.islamonline.net/English/News/2005-04/23/article02.shtml

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?