İngiliz Başbakan, seçmenine geri kafalı dedi

Bir kadın seçmeniyle konuştuktan sonra, açık kalan mikrofonlara yansıyan konuşmada İngiliz Başbakan Brown kadına hakaret etti.

İngiliz Başbakan, seçmenine geri kafalı dedi

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, açık kalan mikrofonu yüzünden 6 Mayıs genel seçimi öncesinde kritik bir gafa imza kattı.Brown, ülkenin kuzeyindeki Rochdale kentine seçim gezisi düzenledi. Halkı selamlarken aracına yaklaşan bir yaşlı bir kadınla önce emekli maaşlarını konuştu. Gillian Duffy adlı kadın “Doğu Avrupalı göçmenlerden” şikayet edince Brown teşekkür ederek aracına bindi. Ancak yakasındaki bir TV mikrofonu açık kalmıştı. Bundan habersiz olan Brown’ın, aracın içindeki yardımcısına, “Felaket. Bu kadını karşıma çıkarmamalıydınız. Muhalefet bunu kullanacak. Bağnaz kadının tekiydi” dediği duyuldu.
Hemen özür diledi.

İngiliz basını bu gafı manşetlerine taşıdı. Duffy’nin “Hayat boyu İşçi Partisi’ne oy verdim. Özür bekliyorum” açıklaması üzerine Brown özür diledi. Muhalefetteki Muhafazakar Parti ise “Başbakanın seçmenler hakkında aslında aklından neler geçirdiğini gördük” açıklamasını yaptı.

Brown’ın İşçi Partisi, son anketlerde Muhafazakarlar’ın 9, Liberal Demokratlar’ın 1 puan gerisinde üçüncü sırada görünüyor. İngiltere’de İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez bir koalisyon hükümeti olasılığından bahsediliyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 10:13
banner53
YORUM EKLE

banner39