İngiliz dergisinden Baykal'a ilginç benzetme

Bu sayısında, CHP'yi inceleyen The Economist, Baykal'ın halktan koptuğunu belirtti, 'CHP'nin teflon lideri' benzetmesinde bulundu.

İngiliz dergisinden Baykal'a ilginç benzetme


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz The Economist dergisi, CHP lideri Deniz Baykal için "teflon" benzetmesi yaptı.

Dergi, bu haftaki sayısında, "Etkisiz muhalefet" başlığı altında CHP'ye ilişkin bir habere yer verdi. Dergi, 22 Temmuz seçimlerine gidilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri kazanamaması halinde AK Parti'nin liderliğinden ayrılacağını söylediğini, CHP lideri Deniz Baykal'ın ise Rodos'a kadar yüzeceğini söylediğini hatırlattı.

Seçimlerden AK Parti'nin zaferle çıktığını hatırlatan dergi, "Kimse, 69 yaşındaki liderin Rodos'a yüzmesini beklemiyordu. Ancak, en sıkı destekçileri bile Baykal'ın liderlikten ayrılacağını düşünüyordu. 1992'de CHP'nin başına geçen Baykal, hiç seçim kazanamadı. 1992'deki seçimlerde, CHP, meclise bile giremedi" dedi.

Dergi, Baykal'ın istifasına yönelik internet sitelerinin bile kurulduğunu ancak geçen hafta sonundaki parti kongresinde Baykal'ın, kendi lehine değiştirilmiş kurallarla, onuncu kez liderliğe seçildiğini yazdı.

Economist, AK Parti'ye kapatılma davasının açılarak siyasi krizin tetiklendiğini hatırlatarak, "Sözüne güvenilir bir muhalefet eksikliği, Türkiye'nin kırılgan demokrasisinin, son siyasi krizden yara almadan kurtulmasını daha da zorlaştırdı" yorumunda bulundu.

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü hatırlatan dergi, askerlerin 27 Nisan'da yayınladığı e-bildiriye CHP'nin ses çıkarmadığını da kaydetti. Dergi, CHP'nin Irak'ın kuzeyine girilmesini istediğini ve 301'in değiştirilmesine karşı çıktığını da yazdı.

'TEFLON BAYKAL'

CHP'den 8 yıl önce istifa eden Taha Erdem'in açıklamalarına yer veren dergi, Erdem'in Türkiye'deki nüfusun yarısından fazlasının 30 yaşın altında olduğunu ve kadınların yarısının da başını örttüğünü söylediğini yazdı. Dergi, Erdem'in CHP'nin "giderek artan oranda halktan koptuğunu ve milyonlarca laiklik yanlısı Türk'ün yüzlerini dönecek bir yer bulamadığını" söylediğini kaydetti. Ayrıca, CHP'nin yabancı düşmanı tavırları nedeniyle Sosyalist Enternasyonel'den çıkarılması çağrılarının da bulunduğunu hatırlatan dergiye göre, "CHP'nin teflon lideri, bu durumu bile umursamadı" yorumunda bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35