banner15

İngiliz iklimbilimcilerin arşivinde ajan izi

İklimbilim uzmanlarının bazı iklim belgeleri, Doğu Anglia Üniversitesi arşivlerinden çalındı.

İngiliz iklimbilimcilerin arşivinde ajan izi


İngiltere’nin eski baş bilim danışmanı David King, İngiltere’nin güneyindeki Doğu Anglia Üniversitesi arşivinde bulunan bazı elektronik postaların çalındığını ve bu şüpheli olayın ABD ajanlarının işi olabileceğini söylüyor. King, geçen yıl gerçekleşen hırsızlığın olağanüstü karmaşık bir çalışmayla yapıldığını, güvenlikli arşive girip bilgi çalmak için, hırsızların uzun süre çalışmış olması gerektiğini anlatıyor.

King, The Independent gazetesine verdiği söyleşide e-postaların online olarak yayımlanma zamanının, bu hırsızlığın Birleşmiş Milletler’in geçen seneki iklim değişikliğiyle mücadele konuşmalarını bozmaya yönelik olduğunu gösterdiğini söylüyor. Hırsızların ABD’den olduğuna inandığını açıklayan King, “Belgeler en çok ABD’nin hoşuna gitmeyecek türdendi. Belgeleri kimin çaldığını bilmiyoruz ancak ABD kaynaklı olması ihtimali yüksek” diyor.

Soruşturmanın sürdüğünü belirten David King, İngiliz istihbarat örgütünün olayı kısa sürede aydınlatacağını ve hırsız tespit edildiğinde bunun o kişi ya da kişiler için utanç verici olacağını söylüyor. Bilgisayar sistemlerinin üstün güvenlik koşullarıyla korunduğunu anlatan King, bu işi yapanların bilgisayar casusluğu konusunda çok iyi eğitim almış olduğunu ve çoğunlukla ABD’yi ilgilendiren dosyaları çalmış olmalarının tesadüf olamayacağını vurguluyor.

Kaynak: Radikal

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 09:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48