banner39

İngiliz istihbaratında 'işkence' krizi

İngiliz istihbaratının işkencedeki suç ortaklığı ispatlandı, MI5 başkanı "komplo" dedi

Arşiv 12.02.2010, 11:49 12.02.2010, 12:31
İngiliz istihbaratında 'işkence' krizi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz istihbarat servisi MI5, benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya.

İngiliz vatandaşı Binyam Muhammed'in gördüğü işkencenin MI5 ve hükümet tarafından örtbas edilmesine mahkeme izin vermedi.

Ülkenin ikinci en üst düzey yargıcı olan Lord David Neuberger, servisin "insan haklarına saygı göstermediği, parlamentoyu kasten yanlış yönlendirdiği ve işleyiş biçimine dair hükümetin verdiği güvencelere rağmen bir 'baskı kültürüne' sahip olduğu" ifadeleri yer alan kararıyla örtbas edilmek istenen bir işkence davasındaki belgelerin açıklanmasını istedi.

Kamuoyuna açıklanması istenen belge, İngiliz vatandaşı Binyam Muhammed'in, Pakistan'da ABD'nin gözetimi altındayken dövüldüğü ve işkence gördüğü sorgusuna dair CIA tarafından İngiliz istihbarat servisi MI5'a iletilen bilgiyi içeriyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, bu yedi paragraflık belgenin açıklanmasını engellemek amacıyla başlattığı, uzun süreli hukuk mücadelesini kaybetmişti.
Yargıç Neuberger, kınama belgesinde MI5 çalışanlarının İngiltere'de oturma izni olan Binyam Muhammed'e kötü muamele edilmesi ile de bağlantıları olduğunu ortaya koyuyor.

MI5 BAŞKANI "KOMPLO" DEDİ

İngiltere iç istihbarat servisi MI5'ın başkanı ise, başka ülkelerde Amerikalı ajanlar tarafından hapsedilen terör şüphelilerine yapılan işkencelerde suç ortaklığında bulundukları iddialarına karşı gizli servisi savundu.

Jonathan Evans, bu tür iddiaların, "aşırılık yanlıları tarafından İngiltere karşıtı propaganda amacıyla kullanılacağını" öne sürdü, işkence ile bağlantıları olduğunu iddia eden, kendi ifadesiyle "komplo teorilerine" karşı, istihbarat servisini savundu.

Başkan Evans, ülkenin en üst düzey ikinci yargıcı olan David Neuberger'ın MI5'ta bir "baskı kültürü" olduğu ifadesinin de tümüyle gerçek dışı olduğunu iddia etti, "İşkence iddiaları bizi yıpratacak" dedi.

İngiliz yüksek yargısı, Binyam Muhammed'in İngiliz ajanların bilgisi dahilinde CIA tarafından işkence gördüğü iddialarının kanıtlarının açıklaması gerektiği kararına varmıştı.

Muhammed, Guantanamo kampına götürülmeden önce Pakistan ve Fas'ta işkence gördüğünü söylemişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?