İngiliz kabinesinde ilk kez Müslüman kadın bakan

Uzun yıllar Muhafazakar Parti'de görev alan Sayeeda Warsi, yeni kabinede toplum bakanı olarak görev yapacak.

İngiliz kabinesinde ilk kez Müslüman kadın bakan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de hükümeti oluşturan Liberal Demokrat ve Muhafazakar Parti koalisyonunun kabine üyelerini atama çalışmaları devam ediyor.

Sayeeda Warsi, kabineye atanan ilk Müslüman kadın olarak  tarihe geçti. 1971 yılında İngiltere'nin Dewsbury kentinde Pakistanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Warsi, genç yaşta politikaya atıldı. Warsi, daha önce Muhafazakar Parti'nin gölge kabinesinde de toplum bakanıydı.

Bu arada İşçi Partisi'nde liderliği bırakan Gordon Brown'un yerine Dışişleri eski Bakanı David Miliband'ın getirilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. İçişleri Bakanı Alan Johnson ve kabinenin eski üyelerinde Lord Falconer, David Miliband'a destek vereceklerini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 16:30
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 11 yıl Önce

Değerli editör, en azında sizin daha dikkatli davranıp, müslüman anne babadan doğmak dışında ya da Msülüman bir topluma ırki aidiyeti dışında İslami kimlikle alakası kalmamış ve yaptığı da yaşantısı da tevhidi imana aykırı olan birine Müslüman diyerek, yapılan tahrifata katkı sunmaktan kaçınmanız gerekmez mi?

banner39