İngiliz kadın ikinci baharını Gazze'de yaşadı-FOTO

İnternet üzerinden tanışan Julia Zennun ile Filistinli Raid, geçtiğimiz Ocak ayında Gazze'de evlendi.

İngiliz kadın ikinci baharını Gazze'de yaşadı-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze’ye gitmek için İHH İnsani Yardım Vakfı ve Viva Palestina tarafından organize edilen konvoya başvuran Zennun, günler süren yolculuktan sonra Gazze’ye girmeyi başardı. Zennun’un bir Müslümanla evlenmesini ve İslamiyet’i seçmesini kabullenmeyen koyu Hıristiyan ailesi kızları ile bütün ilişkilerini kesti.

İngiltere’nin Liyim Shafild şehrinde yaşayan 38 yaşındaki Julia Zennun, hikâyesini şöyle anlattı: “Evlenip ayrıldım, 3 çocuğum var ve konfeksiyonda çalışıyordum. Maddi olarak çok rahat bir hayatım vardı.

julia.20100427112135.jpg

Hıristiyan bir ailede doğmamdan ötürü herkes gibi Hıristiyan adetleri ile büyüdüm. Ama pek dindar olduğum söylenemezdi. Dinler üzerine okumayı ve araştırmayı seviyordum. Bir ramazan ayının başında İslam’a olan ilgim arttı.

O sırada internet üzerinden Filistin’de bulunan şimdiki eşim Raid ile tanıştım. Onun etkisi ile Ramazan ayında oruç tutmaya başladım ve namazı öğrenmeye başladım. Tabi ki çocuklarım ile birlikte kalıyordum. Çocuklarım da benden etkilenerek ramazanda oruç tutmak istemişlerdi. Bunu gören annem, aşırı bir Hıristiyan olduğu için problemler yapmaya başladı.”

Müslüman olduktan sonra yaşadığı sıkıntıları anlatan Zennun, şöyle devam etti: “İslami hayati seçtikten sonra ilk karşı çıkan annem oldu ve beni aşırı şekilde eleştirip, baskı yapmaya başladı. Hatta çocuklarımın benden etkilendiğini görünce onları benden koparıp eski kocama teslim etti. İngiliz hükümetinin bana vermiş olduğu evim vardı. Onu da benden aldılar. Bu arada Filistin’e olan ilgim ilerlemişti ve kocam Raid beyle sürekli görüşüyorduk. Raid, bana Gazze’ye gidecek bir konvoy olduğunu söyledi. Allah nasip etti konvoy ile Gazze’ye girdim ve girdikten hemen sonra Raid bey ile evlendim.”

Hayatımda çok şey değişti

Julia Zennun, Müslüman olduktan sonra hayatında yaşadığı değişiklikleri şöyle anlattı: “Daha önceki hayatim da hiçbir ekonomik problemim yoktu ve kendim çalışıp hayatimi sürdürüyordum ve çevrem ile iyi bir şekilde hayatim devam ediyordu. Ama çok stresli ve asabi birisi idim. Çevremi çok çabuk şekilde kırabiliyordum.

julia2.jpg

Ama Müslüman olduktan sonra bende ilk değişen önemli özellik rabbim bana çok güzel bir gönül huzuru verdi. Hiç sinirlenmiyor, hiç çevrem ile problemim olmuyor ve en zor ekonomik şartlarda yasamama rağmen bu yaşantıdan mutlu olduğumu hissediyorum. Benim İngiltere’deki evimde herşey vardı. Ama şuan Gazze Refah semtinde oturduğum evin sadece bir odası var. Yerde serilen bir yatak, tuvalet ve banyodan oluşuyor. Mutfağı dahi olmayan bir evde yasıyorum. Ama burada aldığım hazzı ve mutluluğu anlatmam çok zor. Yasamak gerekiyor. Şuan beyimin ailesinden İslam’ı öğrenmeye çalışıyorum. Arapça öğrenmeye çalışıyorum ve Gazze’de olmak beni mutluluklarin en büyüğü ile tanıştırdı bundan dolayi Allah’a şükrediyorum.

julia3.jpg

Bu arada İngiltere hükümetine ait bazı kurumlar beni çağırdılar. Pasaport süremin dolduğunu, artık ülkeme dönmem gerektiğini söylediler. Ben de “İngiliz pasaportunun artık benim için bir önemi kalmadı. Ülkeme dönmeyeceğim” dedim.” 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 12:45
banner53
YORUM EKLE

banner39