banner39

İngiliz mahkemesi peçe davasını reddetti

Peçe davasını reddeden İngiliz mahkemesi, öğretmene tazminat verilmesini ise kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiliz mahkemesi peçe davasını reddetti

İngiltere'de bir mahkeme, sınıfta peçesini çıkarmak istemeyen bir öğretmen yardımcısının görevden uzaklaştırılması üzerine açtığı 'dini ayrımcılık ve taciz' davasını reddetti. Mahkeme, öğretmene tazminat verilmesini ise kabul etti. Sınıfta peçe ile oturan öğretmen asistanı Ayşa Azmi'nin West Yorkshire Kirklees Konseyi'ne karşı açtığı davalar sonuçlandı.Okul, peçesi ardından konuşan Ayşe Azmi'nin dediklerini öğrencilerin anlamakta zorluk çektiğini söylemiş ve peçesi ile işi arasında tercih yapmasını istemişti.

Sınıfta erkek öğretmen olduğu için peçesini çıkarmayı reddeden 24 yaşındaki Ayşa Azmi, işe dönüş davasını kazandı, ancak ayrımcılık ve cinsel taciz konusunda mahkeme Azmi'nin aleyhinde karar verdi. Mahkeme ayrıca, Ayşa Azmi'nin şikayetini tarafsız şekilde değerlendirmediği söylenen yerel belediyeyi de Azmi'ye bin sterlin tazminat ödemeye mahkum etti. Azmi, mahkemenin kararını temyiz edeceğini açıkladı.

Dava İngiltere'de büyük tartışmalara yol açmış, bu arada iktidardaki İşçi Partisi'nin bazı önde gelen yetkilileri ve Başbakan Tony Blair, okulun uzaklaştırma cezasını destekleyen açıklamalar yapmıştı.Mahkeme dünkü kararında, peçe ile ilgili açıklamalar yapan siyasileri eleştirdi.

İngiltere Dışişleri eski Bakanı Jack Straw, kendisini ziyaret eden kadınların peçe takmamasını tercih ettiğini söylemişti.Bu sözlerin ardından İngiliz basını ve bazı İngiliz politikacılar Straw'a destek verirken, Başbakan Yardımcısı John Prescott, peçe takmayı 'özgürlük' olarak değerlendirmişti.Straw'a bir destek de İtalya Başbakanı Romano Prodi'den gelmiş ve Prodi, "yüzünüzü kapatamazsınız. Örtünüz varsa, görünür olmalısınız. Sağduyunun bu olduğunu düşünüyorum" demişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?