banner39

İngiliz ordusu Basra’daki karargahını boşaltıyor

İngiliz ordusunun sık sık saldırılara hedef olan Basra’nın merkezindeki karargahını boşaltarak şehirden çekileceği bildirildi.

Arşiv 25.08.2007, 12:47 25.08.2007, 12:47
 İngiliz ordusu Basra’daki karargahını boşaltıyor

The Guardian gazetesinin haberine göre İngiliz ordusu Basra şehrinde karargah olarak kullandığı Saddam Hüseyin’in sarayını iki hafta içinde boşaltacak. İngiliz askerleri böylece Basra’dan tamamen çekilmiş olacak.

Gazeteye konuşan İngiliz ordu sözcüsü Mike Shearer, geri çekilme konusunda tüm göstergelerin yakın bir zamanda askerlerin Basra’dan çekileceğini gösterdiğini ifade etti.

İngiliz ordusu ayrıca Irak’ta görev yapan 5 bin 500 askerden 500’ünü geri çekme hazırlığı yapıyor. 500 askerin önümüzdeki hafta içinde ülkelerine dönmesi bekleniyor.

İngiliz ordusu ABD ile ortak giriştiği 2003 operasyonunun ardından ülkenin güneyinde Şii nüfusun yoğunlukta olduğu bölgenin güvenliğini ele almış ve Basra’yı da bu operasyonun merkez karargahı olarak kullanmıştı.

Ancak Basra’da özellikle son 6 ay içinde İngiliz karargahına yönelik saldırıların artması sonucunda İngiliz ordusu bölgedeki varlığını yeniden gözden geçirmeye başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?