banner39

İngiliz ordusu geri çekilmek istiyor

İngiliz ordusunun Irak’taki iki generali, İngiltere’nin artık Irak’ta yapacağı daha fazla bir şey kalmadığını ve askerlerin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini savundu.

Arşiv 19.08.2007, 12:51 19.08.2007, 12:51
İngiliz ordusu geri çekilmek istiyor

İngiltere’de yayınlanan The Independent gazetesine açıklamada bulunan ve adları verilmeyen iki general geçtiğimiz hafta Başbakan Gordon Brown ile yapılan toplantıda ordunun geri çekilme yönündeki talebinin hükümete iletildiğini söyledi.

Irak’ın güneyine üslenmiş olan İngiliz askerlerinin özellikle Basra’daki konumuna dikkat çeken generaller, burada üsse günde ortalama 60 roket saldırısı düzenlendiğini ifade etti.

Generaller Basra’da yaşanan şiddet olaylarının yüzde 90’dan fazlasının İngiliz askerlerine yönelik olduğunu ifade ederek bu durumda artık bu bölgede bir görevleri kalmadığını ifade etti.

İktidara gelmeden önce Irak’ın güneyindeki askerleri geri çekeceğini ifade eden ancak daha sonra bu söylemini yumuşatan Başbakan Gordon Brown’un generallerin talebine nasıl bir cevap vereceği ise merakla bekleniyor.

İngiltere’nin Irak’ta 5 bin 500 askeri bulunuyor. Londra hükümeti hali hazırda 500 askerini Ağustos sonunda geri çekmeyi planlıyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?