banner39

İngiliz ordusu Taliban'a boyun eğdi

İngiliz askerleri Afganistan'ın Musa Kale bölgesinden, Taliban güçleriyle anlaşarak geri çekildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiliz ordusu Taliban'a boyun eğdi
İngiliz askerleri Afganistan'ın Helmand eyaletinde aylardır elinde tutmaya çalıştığı Musa Kale'den, Taliban güçleriyle karşılıklı anlaşma yaparak geri çekildi. Helmand eyaletinin bölgesel merkezlerinden biri ve Taliban'ın en güçlü direniş gösterdiği yerlerden biri olan Musa Kale'de aylardır şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. İngiliz birlikleri Musa Kale sakinlerinin "ateşkes" diye tanımladığı, Taliban'la varılan karşılıklı anlaşma ardından Musa Kale'yi terketti. Ancak İngiliz askeri yetkilileri, varılan anlaşmayı ateşkes diye nitelemekten ısrarla kaçınıyorlar.

Bu ilginç ve türünün ilk ve tek örneği olan ateşkes anlaşmasının 35 gündür yürürlükte olduğu bugünkü geri çekilişin bunun ardından gerçekleştirildiği anlaşılıyor. Musa Kale'den bir ihtiyar heyetinin arabuluculuğuyla varılan anlaşma, İngiliz birliklerinin de Taliban savaşçılarının da kasabadan çekilmesini öngörüyor. Anlaşma gereğince Musa Kale'nin güvenliğini bundan böyle kasaba halkının oluşturacağı yerel kolluk gücü sağlıyacak.

İngiliz askerleri bütün bir yazı fiilen Taliban'ın kuşatması altında bulunan Musa Kale'yi ellerinde tutmaya çalışarak geçirmişlerdi. Afganistan'daki NATO birliklerinin komutanı, geri çekilişin yeni bir planın birinci aşaması olduğunu söyledi. NATO komutanı, bu tür ileri mevzilerde bulunan birliklerin tümünü geri çekerek, Helmand genelinde NATO güçlerine Taliban karşısında hareket kaabiliyeti kazandırmayı hedeflediğini kaydetti.

Daha önce bölgenin çeşitli yerleşim merkezlerini savunmakla görevlendirilen İngiliz birlikleri gerek sayıları bakımından zorlanmış gerekse de sürekli ihtiyaç duydukları lojistik desteğin sağlanması da ayrı bir sorun olmuştu.

Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletinde konuşlandırılan İngiliz güçlerinin komutanları son zamanlarda sık sık Taleban'ın bu kadar güçlü bir direniş göstermesini beklemediklerini dile getiriyorlardı.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?