banner39

İngiliz Ordusu'ndan Basra'da baskın

Basra kentindeki bir polis merkezinde tutukluların öldürüleceği istihbaratı üzerine, İngiliz birlikleri operasyon düzenledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiliz Ordusu'ndan Basra'da baskın

Irak’ta güvenliği sağlamakla görevli polislerin adam öldürmek gibi çeşitli suçlara karıştığı yönündeki iddialar, ülkenin en büyük ikinci kenti Basra’da İngiliz ordusunun operasyonuyla sonuçlandı.

 

Bin kadar İngiliz askeri, kentteki polis merkezini abluka altına aldıktan sonra binaya baskın düzenledi. Operasyonun hedefi polis merkezindeki ağır suçlar birimiydi.

İngiliz ordusundan yapılan açıklamaya göre, ağır suçlar biriminde bulunan 78 tutuklunun polis tarafından öldürülebileceği istihbaratı üzerine operasyon başlatıldı. Sadr kanadının denetimindeki polis merkezinde görev yapan polisler gözaltına aldı.

İngiliz ordu sözcüsü, bu kişilerin İngiliz ordusu için çalışan çevirmenleri öldürdüklerinden de şüphelenildiğini açıklarken, Iraklı yetkililer de gözaltına alınanların cinayet zanlıları olduklarını duyurdu.

İngiliz askerleri, işkenceden geçtiği sanılan ve bazıları yaralı olan polis merkezindeki tutukluları sağlık kontrolünden geçirdikten sonra daha güvenli yerlere nakletti. Bazı dosyalara el koyan İngiliz ordusu, binayı boşalttıktan sonra yıktı.

Basra’daki olay, Şii milislerin bazı güvenlik birimlerine sızarak bu kurmları ele geçirdikleri iddiasına bir kanıt olarak görülüyor.

Irak’ta düzenlenen pek çok saldırı ve adam kaçırma eylemlerine Şiilerin kontrolündeki İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin de karıştığı iddiaları sık sık gündeme geliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?