banner39

İngiliz ordusundan Brown'a ağır suçlama

Eski genelkurmay başkanı, başbakanı asker ölümlerinden sorumlu tuttu

Arşiv 06.10.2009, 14:17 06.10.2009, 15:10
İngiliz ordusundan Brown'a ağır suçlama


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da süren işgal ve asker kayıplarının rekor rakamlara yükselmesi batılı ülkelerde siyaseti karıştırmaya devam ediyor.

Danimarka genelkurmay bakanının istifasının ardından, bu defa da bir kaç ay önce emekli olan İngiltere eski genelkurmay başkanı Richard Dannatt, artan asker kayıplarından İngiltere başbakanı Gordon Brown'u sorumlu tutan açıklamalarıyla gündemde.

Eski genelkurmay başkanı, İngiliz gazetesi The Sun'a yaptığı açıklamalarda, yılbaşında Afganistan'a ek 2 bin asker gönderilmesi talebini reddeden başbakan Brown'u, askerleri "tek kolla savaşmak zorunda bırakmak" ile suçladı.

Ek asker taleplerinin hükümet tarafından geri çevrilmesinin ardından Taliban saldırılarını artırdığını iddia eden Dannatt, bakanların orduya verdiği desteğin kendisini "hayal kırıklığına uğrattığını" söyledi.

Ağustos ayında emekli olan Richard Dannatt'ın hükümeti suçlayan bu açıklamaları, kabinenin Afganistan'a ek asker gönderilmesi talebini yeniden görüşeceği toplantıdan birkaç gün önce yapılması bakımından da dikkat çekici..

Afganistan ve Irak işgallerinin, "bazı milletvekilleri tarafından bile yeterince kabul görmemesinden" şikayet eden Dannatt, "bazen hükümetin bizim tutkuyla inandığımız şeyleri kabullenmesi için bağırılıp tekmelenmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

ilgili haber:

Generale 'ayağını denk al' uyarısı

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?