banner39

İngiliz ordusundan hükümete tepki

İngiltere Genelkurmay Başkanı Dannatt geleneklerin dışına çıkarak hükümeti eleştirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiliz ordusundan hükümete tepki
İngiltere Genelkurmay Başkanı Richard Dannatt, ülkesinin Irak'taki askeri varlığının, hem bu ülkedeki güvenlik sorunlarını körüklediği hem de İngiltere'de de tehditleri artırdığı uyarısında bulundu.

Ülkedeki yabancı asker varlığı konusunda "başta Iraklılar rıza gösterdiyse bile, şimdi, bu hoşgörüsüzlüğe dönüşüyor" diyen Orgeneral Dannatt, "Yakınlarda ülkeden çıkmamız gerekiyor" diye konuştu.

Ağustos ayında İngiliz ordusunun başına getirilen Danatt yüksek tirajlı Daily Mail gazetesine verdiği mülakatta şunları söyledi: "Kabul etmek gerekiyor ki 2003'teki askeri müdahale aslında kapıyı tekmeleyip girmek demekti.''

"Dünya genelinde yaşadığımız sıkıntılara Irak'ta bulunmamız yol açıyor demiyorum ama varlığımız şüphesiz bunları alevlendiriyor.'' "Tarih, yeniden imar için planlamanın zayıf olduğunu, sağlam kararlardan çok iyimserliğe dayandığını gösterecek."

Gözlemciler, bu açıklamayı her fırsatta, Irak ve Afganistan'a müdahalenin ve dış politika kararlarının İngiltere iç güvenliğine tehdidi artırmadığı savını vurgulayan Başbakan Tony Blair'i zor durumda bırakacağını savunuyor.

Aynı gözlemciler, ordunun en tepesinde halen görevde olan bir askerin bu kadar bariz bir çıkış yapmasının, geleneklerin bütünüyle dışında olduğuna dikkat çekiyorlar.

Genelkurmay Başkanı Dannatt, sabah saatlerinde BBC Radyo 4'te yayınlanan Today programına yaptığı açıklamada ise, gazeteye verdiği uzun mülakatın Irak'a ilişkin bazı bölümlerinin yanlış yorumlandığını söyledi.

Dannat, başbakanla aralarında derin bir görüş ayrılığı bulunduğu savlarını da kabul etmedi. İngiliz askerlerinin kısa bir süre içinde Irak'tan çekilmesi gerektiğini savunan general Dannatt, ''Irak'ta iki, üç, dört ya da beş yıl daha kalmak istemiyoruz. BU süre makul olmalı'' dedi.

Başbakanlık'tan yanıt

General'in sözlerine yanıt olarak Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ise, ''İngiliz askerlerinin Irak'ın demokratik seçimle işbaşına gelmiş hükümetinin talebi ve BM kararı çerçevesinde Irak'ta bulunduğunu dikkate alınması gerektiği'' savunuldu.

İktidardaki İşçi Partisi'nden milletvekili Doug Henderson açıklamanın asker sivil ilişkilerini tartışmaya açtığını söyledi. Henderson şöyle konuştu:

"Genelkurmay Başkanı'nın hükümet siyasetleri hakkında, anlaşılan hükümetin onayını almadan böyle bir açıklama yapması son derece önemli ve şaşırtıcı. "Aynı zamanda, kararları seçilmiş siyasetçiler mi ordu mu alıyor, bu konuda ciddi anayasal soruları gündeme getiriyor."

Savaş karşıtları memnun

Oğlu Irak savaşında öldürülen Rose Gentle ise, Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarından büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayarak, ''Kendisi evlatlarımızı koruyor. İki yıldır bunun olması gerektiğini söylüyoruz. Bence asker aileleri iyi iş yaptı'' dedi.

Irak'ta halihazırda 7 bin İngiliz askeri var. Savaşın başladığı 2003 yılından bu yana çoğunluğu Irak'ın güneyinde olmak üzere 119 İngiliz askeri öldürüldü.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?