banner39

İngiliz yolcular için savaş gemileri gönderildi

Uçuşları iptal edildiği için ülkelerine dönemeyen İngiliz yolcular için donanma gemileri görevlendirildi

Arşiv 19.04.2010, 14:58 19.04.2010, 14:58
İngiliz yolcular için savaş gemileri gönderildi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz hükümeti, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlamasına bağlı olarak oluşan kül bulutları yüzünden uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle, ülkelerine dönemeyen İngiliz vatandaşları için donanma gemilerini seferber etti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre İngiltere Başbakanı Gordon Brown, katıldığı acil durum planlama komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İngiliz donanmasına bağlı HMS Ark Royal, HMS Albion ve HMS Ocean gemilerinin, uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle ülkeye dönemeyen İngiliz vatandaşlarının İngiltere'ye getirilmesiyle görevlendirildiğini açıkladı.

Brown açıklamasında, başta Afrika ve Asya ülkelerinden yapılan uçak seferleriyle gelenler olmak üzere, yurtdışındaki İngiliz vatandaşlarının toplanacağı bir merkez olarak İspanya'nın başkenti Madrid'i kullanma konusunda İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

İngiliz donanmasına bağlı gemilerin İngiliz vatandaşlarının nakli için Manş Denizi'ndeki limanlara konuşlandırılmasına başlanacağını kaydeden Brown, ''HMS Ocean'ın bugün Manş Denizi'nde olmasını, HMS Ark Royal'ın da daha sonra Manş Denizi'ne doğru hareket etmesini bekliyorum'' dedi.

ingilizdonanmasavasgemisi.jpg

HMS Albion gemisi ise Afganistan'dan dönen bazı askerleri İngiltere'ye getirmek için İspanya'da konuşlandırılmış durumda.

Seyahat Acentesi Yöneticileri Birliği ABTA'dan yapılan açıklamada da, kaba tahminlere göre halen 150 bin İngiliz vatandaşının uçak seferlerinin yapılamaması nedeniyle ülkelerine dönemediği ve İngiltere'ye başka yollardan dönmeye çalışan İngiliz vatandaşlarının akın etmesi yüzünden İngiltere'ye yapılan demiryolu ve feribot seferlerinin sınırlarının zorlandığı belirtildi.

Avrupa Parlamentosu toplanamıyor

Öte yandan, dünyadaki tüm havayolu şirketlerini temsil eden örgüt IATA, volkanik küller nedeniyle hava sahalarını uçuşa kapatan Avrupa hükümetlerini eleştirdi. Sektör örgütü olan Uluslararası Hava Ulaşımı Birliği, IATA'nın başkanı Giovanni Bisignani, BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu Avrupa'nın bir utancıdır ve Avrupa'nın yol açtığı bir karmaşadır" dedi.

ucak-havaalani-yolcu.jpg

Havayolu ulaşımında yaşanan kriz nedeniyle Strazburg'da bugün Avrupa Parlamentosu genel kurul toplantısında karar alma yeter sayısı bulunamayabilecek.

Devasa miktarlardaki mineral toz partikülleri şu anda Kuzey kutup dairesinden Fransa'nın Akdeniz kıyısına, İspanya'dan Rusya'ya geniş bir alanı etkiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?