banner39

İngilizler her yıl 7 milyon ton gıdayı çöpe atıyor

İngiltere'de her yıl sadece evlerden çöpe yaklaşık 8 milyar sterlin değerinde yiyecek atıldığı bildirildi

Arşiv 16.04.2010, 11:00 16.04.2010, 14:45
İngilizler her yıl 7 milyon ton gıdayı çöpe atıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de gıda israfının boyutları araştırması korkunç bir israfı gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre, İngilizlerin mutfaklarından çöpe her yıl yaklaşık yedi milyon ton yiyecek maddesi gidiyor. Yılık 8 milyar sterlini bulan bu israfla çöpe atılan yiyecekler, Wembley stadyumu'nu sekiz kez dolduracak kadar büyük...

Hükümet tarafından finanse edilen Atık ve Kaynaklar Eylem Programı (Wrap) tarafından yapılan araştırmaya göre, İngilizlerin marketlerden yaptığı üç poşetlik bir alışverişin bir poşeti çöpe atılıyor. Üstelik araştırma sadece evsel atıkları kapsıyor, yani restoran ve otellerin mutfaklarındaki israflar bu rakamlara dahil değil..

yemekisrafcop.jpg

Uzmanlara göre, bu israfın nedenlerinin başında insanların ihtiyaçlarından daha fazlasını satın alarak dolaplarda çürümeye bırakması, porsiyonların büyük olması ve artan yemeklerin hemen çöpe atılması geliyor. Araştırmaya göre, israfın önlenmesi, her yıl 15 milyon ton karbondioksit gazının havadan çekilmesi anlamına gelecek.

Özellikle Noel ve Yılbaşı dönemindeki gıda israfının 275 milyon sterlini bulduğuna dikkat çekiliyor. Öte yandan, araştırmaya göre, her on kişiden dokuzu ne kadar israf yaptığının farkında bile değil..

israf-arapulkeleri.jpg

Araştırmayı yürüten ve "gıdayı sev, israfı önle" adıyla bir kampanya başlatan Wrap aktivistleri, çöp dağları oluşturan gıda artıklarının, üretim maliyetinin yanısıra, sera gazı salımında büyük rol oynadığına dikkat çekiyor. Çünkü, atılan gıda çoğu zaman uzak bir arazide birikiyor ve çürüdükçe metan gazı üretiyor.

İngilizlere milyonlarca insanın açlık sınırında yaşadığı bir dünyada ne kadar çok yiyecek israf ettiklerini anlatmak istediklerini söyleyen kampanya liderlerinden
Richard Swannell, israfın sadece ekonomik değil çevre kirliliği boyutunun da önemine dikkat çekiyor.

aclik.jpg

60 yaş üzeri kişiler hariç neredeyse her yaş ve sosyal sınıftan insanın israf sorunun parçası olduğunu belirten Swannell, bilinçsiz bir toplumda büyük bir mücadele içine girdiklerini de itiraf ediyor.

aclikafrika.jpg

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?