banner39

İngilizler kamusal yaşamda dini istiyor

İngilizlerin çoğu dinin ve dini değerlerin kamusal yaşamda rol oynaması gerektiğini düşünüyor.

Arşiv 24.02.2009, 20:03 25.02.2009, 00:22
İngilizler kamusal yaşamda dini istiyor

BBC'nin yaptırdığı bir kamuoyu yoklamasına göre, İngilizlerin çoğu dinin ve dini değerlerin kamusal yaşamda rol oynaması gerektiğini düşünüyor.
Kamusal yaşamın nasıl tanımlanması gerektiği konusunda görüşler farklı

ComRes adlı araştırma şirketinin düzenlediği ankete katılan 1045 kişinin yüzde 62'si dini değerlerin kamusal yaşama yansıması gerektiğini söyledi.

Soruları cevaplayanların yüzde 63'ü ise yasaların İngiltere'nin dini değerlerine saygılı olması ve bu değerlerden etkilenmesi gerektiği görüşünde.

Araştırmada ortaya çıkan bu bulgular, bazı siyasilerin ve laik grupların dinin kamusal alandan dışlanması çağrıları ile çelişiyor.

Sayıları görece az da olsa araştırmaya katılan Müslümanlar ve Hindular arasında, İngiltere'nin Hıristiyanlık ağırlıklı geleneksel dini değerlerinin kamusal yaşamda daha güçlü bir rol üstlenmesini destekleyenlerin oranı daha fazla.

Ortaya çıkan bulgular, laikliğe karşı durma anlamında farklı inanç gruplarından insanlar arasında bir ittifak olduğunu da ortaya koyuyor.

Katoliklerin ülkedeki lideri Kardinal Cormac Murphy-O'Connor, bir kaç yıl önce Hıristiyanlığın İngiltere'nin ahlaki yapısı içinde bir kılavuz olma niteliğini neredeyse yitirdiğinden yakınmıştı.

Anglikan Kilisesi lideri Rowan Williams, hükümerin çıkardığı yasalarla insanların sadece davranışlarını değil, ahlaki inançlarını da yönetmeye çalıştığı eleştirisinde bulundu.

Kilise liderleri özellikle eşcinsellere tanınan ayrımcılığa uğramama hakkı gibi bazı uygulamaların, inanç özgürlüğünün üzerine yerleştiğinden şikayetçi.

BBC araştırması, vaftizlerin, kilise düğünlerinin ve Pazar ayinlerine katılımın azaldığı bir dönemde, İngilizlerin dinin kamusal alandan tümüyle dışlanmasını da istemediklerini ortaya koydu.

Araştırmaya göre her ne kadar İngilizlerin bir bölümü belirli dini inançlara karşı şüpheci de de olsa, dini örgütlenmelerin yaşam tarzlarına müdahale etmesini istemeseler de, Tanrı inancının kamusal yaşamdan dışlanmasına da hazır değiller.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?