banner39

İngilizler, Londra'dan bakınca New York'u görecekler

İngilizler, Londra'dan bakınca, New York'u gösteren teleskopla hayallerine kavuştular.

Arşiv 29.05.2008, 08:22 29.05.2008, 11:38
İngilizler, Londra'dan bakınca New York'u görecekler

İngiltere'nin başkenti Londra'da, belediye binası ile en ünlü köprülerden biri olan Tower Bridge arasına kurulan büyük teleskoptan bakanlar, New York'taki Brooklyn Köprüsü önüne kurulan eş teleskopa bakanları görüyor.

İngiliz sanatçı Paul St. George (53) tarafından tasarlanan ve 'telektroskop' adı verilen teleskop görünümlü cihaz, New York ile Londra arasındaki binlerce kilometreyi yakınlaştırıyor. Londra'da kurulan telektroskopun içindeki tünelin içine bakarak New York'tan kendilerine bakanları görmek için her gün binlerce kişi, bu ilginç aleti ziyaret ediyor.

İngiliz sanatçı Paul George, yıllar önce mühendis olan büyük büyük dedesinin çalışmalarını bulduğunda, dedesinin uzun yıllar Londra'dan bakınca New York'u gösterecek kadar büyük bir teleskop yapmak istediğini görür. Paul George bu hayali gerçeğe geçirmek için yaptığı çalışmaların sonunda sadece görüntü alış verişi yapılabilen ve Viktorya dönemi izleri taşıyan telektroskop isimli aracı yapar.

Londra'daki ve New York'taki ziyaretçilerin birbiri ile iletişim kurmak için genellikle el işaretlerini kullandıkları gözleniyor. Birbirine el sallayan ve iki kıtanın birbirini tanımayan ziyaretçileri genel olarak havadan sudan konuşmayı tercih ederken, işaretlerle ve yazılı olarak en sık, 'hava nasıl?', 'hava güzel' ya da 'hava yağmurlu' ifadelerini birbirleri ile paylaştıkları dikkat çekti.

Altın renkli telektroskoptan New York'taki kişilere el sallamaya gelen ziyaretçilere en fazla 5 dakika görüşme izni veriliyor. 15 Haziran'a kadar açık olması beklenen telektroskopların her ikisi de 24 saat ziyaretçilere açık kalıyor.


Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?