banner39

İngilizler Öcalan'ın kitabını tanıttı

Abdullah Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla dışarı çıkarttığı notlarının Avrupa'da kitap olarak tanıtılıp satılmaya başlandığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngilizler Öcalan'ın kitabını tanıttı

Teröristbaşı Öcalan, 15 günde bir görüştüğü avukatlarına ’Medeniyet’in Kökleri’ isimli kitabı için yazdığı notları verdi. Notlar avukatlar tarafından yurtdışına çıkarıldı, Klaus Happel tarafından İngilizce’ye çevrildi ve bu yılbaşında basıldı. Kitap Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone tarafından da 20 Ocak’ta bir toplantıda tanıtıldı.

TERÖR örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan 9 yıldır yattığı İmralı Cezaevi’nde yazdığı kitabını avukatları aracılığı ile yurtdışına çıkarıp bastırmayı başardı. İngiltere’de yayınlanan kitap için Türkiye’nin diplomatik yoldan girişimde bulunduğu ve rahatsızlığını ilettiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre 9 yıldır İmralı Adası’ndaki özel cezaevinde sıkı güvenlik önlemleri altında tutulan Abdullah Öcalan ile avukatları 15 günde bir görüşme yapabiliyor. Her görüşmeye de 4 ya da 5 avukat alınırken, yaklaşık bir saat süren açık görüşmede Adalet Bakanlığı’nca görevlendirilen bir gözlemci de bulunuyor. Öcalan’ın yaptığı bu görüşmeler avukatlar tarafından tutanak şeklinde not alınırken, Adalet Bakanlığı gözlemcisi de görüşmeyi baştan sona teyp kasetine kaydediyor. Alınan bilgiye göre avukatlar, Öcalan’ın bu görüşmelerde devam eden davalarına ilişkin hazırladığı yazılı savunmalarını alma hakkına sahipler. Bu görüşmeler sırasında Öcalan’ın yazdığı notları ’Medeniyetin Kökleri’ isimli kitap için bölüm bölüm avukatlara verdiği, avukatlarının da bu notlarını yurt dışına çıkardığı bildirildi.

Öcalan’ın kaleme aldığı kitap İngiltere’ye ulaştırıldı. Klaus Happel tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılan kitap 2007 yılının ilk haftasında basıldı. Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone tarafından 20 Ocak 2007 tarihinde düzenlenen ’Dünya Medeniyetleri ve Medeniyetler çatışması’ konulu toplantı ve sonrasında açılan stantta Öcalan’ın ’Medeniyetin Kökleri’ isimli kitabı tanıtıldı. Öcalan’ın 25 Sterlin’den satışa çıkarılan kitabı için önümüzdeki günlerde ikinci bir tanıtım toplantısı yapılacağı ve bu toplantıya Avam Kamarası üyesi Elfyn Liwyd’nin de katılacağı belirtildi.

İRAN’DA DA YAYIMLANMIŞTI

Teröristbaşı Öcalan’ın ’Sümer Rahip Devletinden Demokratik Uygarlığa’ adlı kitabı ilk kez Tahran’da 5 Temmuz 2005 tarihinde resmi olarak yayımlandı. İran yönetimi PKK’nın kendi topraklarındaki terörist faaliyetleri ve Türkiye’nin girişimleri sonrasında kitabı toplatmaya başladı.

9 avukatı meslekten atılmıştı

ÖCALAN’ın 20 avukatı hakkında, 3 yılda İstanbul, Beyoğlu, Eyüp, ve Adana Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından toplam 50 iddianame düzenlendi.

9 avukat için meslekten men kararı alındı. Öcalan ile yaptıkları görüşme sonrası, siyasi görüşlerini basına aksettirdikleri öne sürülen avukatları hakkında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla 21 dava açıldı.

Ayrıca örgüt üyesi olmak, örgüte yardım ve yataklık ve hakaret iddialarıyla açılan davaların 3’ü beraatle sonuçlandı. Avukatlardan Aysel Tuğluk, Doğan Erbaş, Mahmut Şakar, İrfan Dündar, Hatice Korkut, Bekir Kaya, Okan Yıldız, Fırat Aydınkaya, Barış Baran meslekten men edildi.

Kaynak: Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?