banner39

İngilizler Saddam'a rüşvet ödedi

Saddam Hüseyin rejimine rüşvet ödediği öne sürülen dev İngiliz firmaları hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngilizler Saddam'a rüşvet ödedi
İngiltere'de, BM raporunda, Saddam Hüseyin rejimine gıda karşılığı petrol programı çerçevesinde yapılan ticaret sırasında rüşvet ödediği öne sürülen dev firmalar hakkında, ağır dolandırıcılık masası tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında bulunan firmalar arasında, ilaç şirketleri GlaxoSmithKLine, Astra-Zeneca ve Elly Lilly, uluslararası petrol ticareti yapan Mabey şirketi ve köprü yapımında uzman inşaat şirketi olan Johnson'un bulunduğu öne sürüldü.

Dünyadaki diğer pek çok şirketle birlikte Saddam rejimine büyük rüşvetler ve komisyonlar ödeyen İngiliz şirketlerinin Saddam'a 1.8 milyar dolar kazandırdığını yazan Guardian gazetesi, bu konuda açılan soruşturmanın en az üç yıl sürmesi ve 22 milyon sterline mal olmasının beklendiğini kaydetti. Gazete, hükümetin bu parayı vermeyi kabul ettiğini de bildirdi.

Soruşturma emrinin geçen hafta ağır dolandırıcılık masası şefi Robert Wardle tarafından verildiği, İngiliz hükümetinin bu konunun soruşturulması yolunda uyarılmasında ise BM raporunun yazarı Paul Volker'ın etkili olduğu belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?