banner39

İngilizler Urfa'yı işgal etti

İngilizler Urfa'yı işgal etti,Ankara Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz öldürüldü...

Arşiv 24.03.2010, 14:00 25.03.2010, 01:51
İngilizler Urfa'yı işgal etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara Cumhuriyet Savcısı  Doğan Öz öldürüldü (24 Mart 1978)

Doğan Öz, 1980 öncesi sağ-sol çatışmalarının devlet içinde derin bir yapılanmanın ürünü olduğunu öne sürmüş, bu yapılanmaların Özel Harp Dairesi’ne bağlı  olduğunu iddia etmişti. Devlet içinde kontrgerilla yapılanmasını araştırırken bir suikast sonucu öldürülmüştür. Doğan Öz’ü öldürdüğünü itiraf eden İbrahim Çiftçi yakalanmış ve askeri mahkemede yargılanarak hakkında dört kez idam cezası verilmiştir. Askeri Yargıtay sanık hakkında verilen idam kararını üç kez bozmuş, mahkemenin itirazı üzerine Askeri Yargıtay Daireler Kurulu esastan bozarak İbrahim Çiftçi’nin beratına kara vermiştir.     

İngilizler Urfa’yı işgal etti (24 Mart 1919)

Urfa havalisi mütareke kapsamında olmamasına rağmen İngilizler tarafından işgal edildi. İngilizler bazı aşiretleri silahlandırıp birbirleriyle çatışmalarını sağladılar. Fransızlarla yaptıkları anlaşmaya bağlı olarak İngiliz kuvvetleri yerlerini Fransız askerlerine bıraktılar. Milli Aşireti, Badıllı ve İzol aşiretinin direniş göstermeleri yüzünden Urfa 11 Nisan 1920’de düşman işgalinden kurtarıldı.

İspanya'daki ETA örgütü süresiz ateşkes ilan etti (24 Mart 2006)

İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığını isteyen ETA, süresiz ve kalıcı ateşkes ilan etti. Ancak 30 Aralık 2006'da ETA tarafından Madrid’deki Barajas Havaalanı'nındaki saldırıda 2 kişi öldü. ETA böylece ateşkesi bozmuş oldu. 1968 yılından bu yana faaliyetlerde bulunan ETA,bu güne kadar 850 kişinin ölümüne neden olmuş ve İspanya’nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alınmıştır.

Türkiye'de petrol arama ve işletilmesi devletleştirildi (24 Mart 1926)

Türkiye'de petrol arama ve işletilmesinin devletçe yönetilmesini öngören kanun TBMM'de kabul edildi.

Arjantin'de darbe oldu (24 Mart 1976)

Arjantin Devlet Başkanı Isabel Peron, kansız bir darbeyle devrildi. Jorge Rafael Videla, Emilio Eduardo Massera ve Orlando Ramon Agosti’den oluşan cunta iktidara el koydu. Yedi yıllık cunta döneminde 30 bine yakın kişi kaybedildi. Arjantin’de 1976-1983 yılları arasındaki askeri diktatörlük döneminin ordu komutanı Lucuano Benjamin Menendez ömür boyu hapse mahkum olmuştur.

NATO, Yugoslavya'ya karşı hava harekâtı  başlattı (24 Mart 1999)

NATO, Kosova'daki Sırpların Kosova Arnavutlarına karşı yaptığı saldırılara devam etmesi ve Batı Temas Grubu'nun anlaşma taslağını reddetmeleri üzerine, Kosova ve Sırbistan'da bulunan hedeflere hava harekâtı başlattı. Hava saldırısı 11 hafta sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?