banner39

İngilizlere 'Kutlu Doğum' hediyesi

İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, 15 İngiliz askerini, Kutlu Doğum haftası münasebetiyle, affettiğini açıkladı.

Arşiv 04.04.2007, 16:12 06.07.2018, 09:31
İngilizlere 'Kutlu Doğum' hediyesi

Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısında, 15 İngiliz askerinin İran karasularını ihlal etmeleri nedeniyle gözaltına alındıklarını anımsatarak, "Bu konuda haklı olduğumuz ve onları yargılama hakkına sahip olduğumuz halde, Hz. Muhammed'in öğretisine dayanarak, 15 İngiliz askerini İngiliz halkına bir hediye olarak affettiğimizi açıklamak istiyorum" dedi.

İngiltere hükümetinden, askerlerin İran'ın karasularına girdiklerini "itiraf" etmeleri nedeniyle cezalandırılmamalarını isteyen Ahmedinejad, İngiltere Başbakanı Tony Blair'i, başka ülkeleri işgal etmek yerine adalete, barışa, doğru söylemeye ve İngiltere halkına hizmet etmeye davet etti.

Askerlerin basın toplantısından sonra serbest bırakılacağı belirtiliyor.

AHMEDİNEJAD, İNGİLİZ ASKERLERİNİ ESİR ALAN KOMUTANA MADALYA TAKTI

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Basra Körfezinde 15 İngiliz askerini esir alan Devrim Muhafızları Komutanına üçüncü dereceden cesaret madalyası verdi.

Ahmedinejad, çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin izlediği basın toplantısında, İngiliz askerlerinin Basra Körfezinde gözaltına alınmasına da değindi ve "İran milleti sınırlarının ihlal edilmesinden rahatsız" dedi.

İran güçlerinin ülke sınırlarını büyük bir cesaretle savunduklarını söyleyen Ahmedinejad, İngiliz askerlerini gözaltına alanlara teşekkür etti.

Ahmedinejad, Basra Körfezinde İngiliz askerleri gözaltına alan geminin komutanı Amiral Ebulkasım Amangah'a madalya taktı.

Ahmedinejad, "İran halkını temsilen, sınırlarımızı büyük bir cesaretle savunduğunuz ve saldırgan İngiliz askerlerini gözaltına aldığınız için bu üçüncü dereceden cesaret madalyasını size takdim ediyorum" diye konuştu.

Ahmedinejad'ın madalya takması sırasında Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ve Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Murtaza Saffari hazır bulundu.

Ahmedinejad'ın basın toplantısını bütün bakanların izlemesi de dikkat çekti.

İNGİLTERE'YE ASKERLERİ CEZALANDIRMA MESAJI
 
İngiltere hükümetinden, askerlerin İran'ın karasularına girdiklerini "itiraf" etmeleri nedeniyle cezalandırılmamalarını isteyen Ahmedinecad, İngiltere Başbakanı Tony Blair'i, başka ülkeleri işgal etmek yerine adalete, barışa, doğru söylemeye ve İngiltere halkına hizmet etmeye davet etti.
 
İNGİLTERE AÇIKLAMARDAN MEMNUN
 
İngiltere de, İran lideri Ahmedinecad'ın açıklamalarından memnuniyet duyduğunu açıkladı.
 
İngiliz hükümet yetkilileri, bu aşamadan sonra askerlerin ne zaman ve ne şekilde serbest bırakılacağının detaylarını belirlemeye çalışıyor. İranlı bir yetkili ise, askerlerin Tahran'daki İngiliz Büyükelçiliği'ne teslim edileceğini açıkladı.
 
Bu arada, İngiltere'nin ardından ABD Başkanı George Bush da, karardan memnun olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?