İngilizlerin gıda israfı 20 milyar dolar

Dünya genelinde gıda arzı sıkıntısı yaşanırken, İngiltere'de her yıl yaklaşık yedi milyon ton yiyecek çöpe atılıyor.

İngilizlerin gıda israfı 20 milyar dolar

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya genelinde gıda arzı sıkıntısı yaşanırken, Batılı ülkelerde ise tüketim ekonomisi tüm hoyratlığıyla sürüyor. Bunun en önemli örneği ise İngilizler... İngiltere'nin her yıl yaklaşık yedi milyon ton yiyecek, çöpe atılıyor.

Gıda krizi  nedeniyle Afrika'nın birçok ülkesinde isyanlar çıkarken, İngilizler yıllık 20 milyar doları çöpe döküyor. Her İngiliz vatandaşı aylık ortalama bin doları resmen çöpe atıyor.İngiltere'de atık araştırmaları yapan bir kurum tarafından hükümet için hazırlanan çalışma, çöpe atılan yiyeceklerin değerinin yılda 20 milyar doları bulduğunu ortaya koyuyor. Yiyeceklerin büyük bölümünün paketlerinden dahi çıkarılmamış, el değmemiş durumda oldukları belirtiliyor.

Kurum her üç alışveriş torbasından birinin çöpe gittiğini, çöpe atılan yiyecekler arasında milyonlarca taze meyve, sebze, unlu fırın mamulleri ve hazır yemeklerin bulunduğunu, bunların çoğunun tarihinin dahi geçmediğini, yenilebilir durumda olduklarını ifade ediyor.KİŞİ BAŞI AYDA BİN DOLAR ÇÖPE ATILIYOR

BBC'nin haberine göre, 2 bini aşkın çöp kutusunun incelenmesiyle yürütülen araştırmada, ortalama bir çocuklu ailenin bu şekilde yılda yaklaşık 1000 doları çöpe attığı belirtiliyor.Araştırmaya göre İngilizler her gün 1,3 milyon açılmamış yoğurt kabını, 5.500 bütün tavuğu ve 400.000'den fazla hazır yemeği heba ediyor.

DÜNYA AÇLIK TEHLİKESİ YAŞIYOR

İngiltere'de durum böyleyken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde katedilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.

Ki-Moon, dünyanın şu an karşı karşıya bulunduğu durumu "Dünya yaygın ve daha önce benzeri görülmemiş ölçekte bir açlık tehlikesi, yetersiz beslenme ve sosyal huzursuzluk riski ile karşı karşıya" diye açıklamıştı.

Ban, uluslararası toplumu "acil ve uyumlu" bir şekilde harekete geçmeye çağırdı.

Dünya Bankasıysa son 3 yılda dünyada iki katına çıkan gıda ürünleri fiyatlarının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayan 100 milyon insanı daha da yoksullaştıracağı uyarısında bulunmuştu.

BM'in tahminine göre artan gıda fiyatları nedeniyle dünyanın en yoksul insanları arasında yer alan 100 milyon kişi şu anda gıda yardımına muhtaç durumda.

HAİTİ'DE HALK AÇLIKTAN SOKAĞA DÖKÜLMÜŞTÜ

Gıda fiyatlarından etkilenen ülkelerden biri Haiti oldu. Nisan ayının başında yüzbinlerde aç Haitili Başkanlık Sarayı'na saldırdı, ancak sarayın çevresini kordon altına alan BM İstikrar Gücü'ne bağlı askerler, protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Sarayı yaklaşamayan halk, eli silahlı grupların öncülüğünde kent merkezindeki cadde ve dükkânları yağmalamaya başladı. Çatışmalar sırasından hem isyancılar hem hükümet yanlılarından ölenleri cesetleri sokaklara serilmişti.

Afrika'da ayrıca Kamerun, Senegal, Moritanya ve Fildişi Sahili'nde yapılan gösterilerde onlarca kişi hayatını kaybetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 18:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35