banner15

İngilizlerin yüzde 69'u ateist

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre her üç İngilizden ikisnin hiç bir dine aidiyeti olmadığı ortaya çıktı.

İngilizlerin yüzde 69'u ateist

Büyük Britanya’da halkın yarısından fazlası, kendisini sadece veya her şeyden önce Britanyalı olarak görmüyor. Bu arada, “bir dine mensup değilim” veya “hiçbir zaman bir dini törene katılmadım” diyenlerin oranı, yüzde 69’a çıktı.

Sosyal Tavırlar araştırmasına göre, Büyük Britanya’da Britanyalı kimliği benimseyenlerin oranı giderek azalıyor. Halkın arasında her şeyden önce kendilerini “Britanyalı” olarak görenlerin oranı yüzde 44’e geriledi. Bu oran, 1996 yılında yüzde 52 düzeyinde bulunuyordu.

Böylece, Britanya’da her 10 kişiden sadece 4’ü, kendilerini sadece veya her şeyden önce Britanyalı olarak görüyor.

The Guardian gazetesine göre, araştırma ayrıca “din kimliği”nde de büyük bir gerileme olduğunu da sergiledi. Nitekim, 1964 yılında yüzde 26 olan, “Bir dine mensup değilim” veya “hiçbir zaman bir dini törene katılmadım” diyenlerin oranı, yüzde 69’a tırmandı.

YÜZDE 57: İŞÇİ SINIFIM

Araştırmanın diğer ilginç yönünü, insanların hangi sınıfa ait hissettikleri saptanması oluşturuyor. Britanyalı halkın yüzde 57’si kendilerini “işçi sınıfı” kategorisine dahil ediyor. “Orta sınıfım” diyenlerin oranı ise, yüzde 37 düzeyinde kaldı.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35