banner15

İngiltere Afganistan işgaline 40 yıl biçti

İngiltere'nin Afganistan politikasını eleştirince gönderilen eski G.Kurmay başkanından ders alan yenisi tedirgin ama kararlı!

İngiltere Afganistan işgaline 40 yıl biçti

 


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin yeni Genelkurmay Başkanı Sir David Richards, Afganistan'daki işgalin 2050 yılına kadar devam edeceğini söyledi.

İngiliz The Times gazetesine konuşan General Richards, "Afganistan'da askerlerin yaptığı görev zaman içinde değişecek ancak bütün süreç 30-40 yıl sürebilir" uyarısında bulundu.

Afganistan'daki 9 bin kişilik İngiliz askeri varlığının orta vadede gerekli olduğunu belirten Richards, NATO'nun çekilmesi gibi bir durumun da olmadığını vurguladı. Richards, "Önümüzdeki 30-40 boyunca İngiltere'nin Afganistan'ın gelişmesine, yönetilmesine ve güvenliğine bir şekilde katkıda bulunacağına inanıyorum" diye konuştu.

Afganistan'da ordu ve polisin genişlemesi gerektiğini vurgulayan General Richards, "Irak'ta olduğu gibi askeri olarak çekilmenin yolu bu. Ancak Afgan halkı ve muhaliflerimiz bölgeyi terk etmeyeceğimizi bilmeli. Bu hatayı bir kere yaptık. Karşımızda olanlar bunu yine yapacağımıza güveniyorlar ama onlara yanıldıklarını göstereceğiz" şeklinde konuştu.

İngiliz generalin bu sözlerle 1989'da işgalin ardından Afganistan'ı terkeden Sovyet ordusuna atıfta bulunduğu kaydedildi.

General Richards, 28 Ağustos'ta resmi olarak görevine başlayacak.

Geçen ay yapılan bir kamuoyu yoklaması, İngiliz halkının üçte ikisinin bir yıl içinde Afganistan'dan çekilme talebinde olduğunu ortaya koymuştu.

İngiltere'nin halihazırdaki Genelkurmay Başkanı Sir Richard Danatt, Afganistan için ek asker ve yeni teçhizat istemiş, hükümetin kendileri için hiçbir şey yapmadığını söylemişti.

ilgili haber: Generale 'ayağını denk al' uyarısı

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 12:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
mücahidun
mücahidun - 10 yıl Önce

Afganistan sizlere 40 yıl mezar olacak demektir.topunuzun canı cehenneme

banner39

banner36

banner37

banner35