banner15

İngiltere bir yılda yarım milyon kişiyi 'izlemiş'

İngiliz istihbaratının yıllık raporuna göre, hükümet her 78 İngiliz'den birinin özel hayatını 'yasal olarak izlemiş'

İngiltere bir yılda yarım milyon kişiyi 'izlemiş'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz istihbarat kuruluşları, geçen yıl 504 bin 73 İngiliz vatandaşının yasal olarak dinlendiğini ortaya koyan yıllık raporun açıklanmasının ardından eleştirilerin hedefinde...

Pazartesi günü İletişim Engelleme Komiseri Sör Paul Kennedy tarafından açıklanan rapora göre, istihbarat servisleri, polis ve belediye meclis üyeleri, yarım milyondan fazla İngiliz'in telefon ve e-postalarının izlenmesi için resmi talepte bulundu.

Tüm isteklerin yönetmelikler çerçevesinde onaylandığı belirtilen raporda, İngiliz ve yabancı istihbarat teşkilatlarının da karıştığı 595 hatalı dinleme kararının da verildiği kaydedildi.

Son zamanlarda, yerel yönetimler ve kamu kuruluşları tarafından özel yönetmeliklerin suistimal edildiğini savunan uzmanlar ise, "ülkede yaşanan sorunlar, devletin yarım milyon insanın hayatında casusluk yapmasını haklı gösteremez" sözleriyle tepkilerini ortaya koyuyor.

Raporun ortaya koyduğu rakam, geçen yıl her bir dakikada bir "izleme başvurusu" yapıldığını gösteriyor.

İngiliz içişleri bakanlığı ise, yetkilerin " kişisel gizlilik ve toplu güvenlik arasında bir denge sağlamak" amacıyla, " orantılı" olarak kullanıldığını savundu.

2006'da BBC tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere'de ortalama bir vatandaş, günde en az 300 ayrı kamera tarafından kaydediliyor. Bu rakama trafik kameraları ise dahil değil..

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 16:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35