banner39

İngiltere Büyükelçiliği de göstericilerin hedefi oldu

ABD ve Türkiye'nin ardından İngiltere Büyükelçiliği de Sırp protestocuların saldırısına maruz kaldı.

Arşiv 21.02.2008, 23:04 21.02.2008, 23:04
İngiltere Büyükelçiliği de göstericilerin hedefi oldu

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da ABD, Hırvatistan ve Türkiye'nin yanısıra İngiltere Büyükelçiliği de Kosova'nın bağımsızlığını protesto eden göstericilerin saldırısına hedef oldu.

Maskeli göstericiler, ABD Büyükelçiliği ve komşusu Hırvatistan büyükelçiliklerine saldırırlarken, kentin başka bir bölgesindeki Türkiye ve İngiltere Büyükelçilikleri de küçük bir grubun saldırısına uğradı.

Kosova'nın bağımsızlık ilanını protesto için yapılan gösteri sırasında bir grubun, gösterinin yapıldığı alan yakınlarındaki Türkiye Büyükelçiliği'nin polis kulübesine taşla saldırdığı, İngiltere Büyükelçiliği'nin de saldırılardan nasibini aldığı, ancak saldırıların büyümeden engellendiği bildiriliyor.

Bu arada kimi grupların, McDonalds restoranını tahrip ettiği, bir grubun da dükkanları yağmaladığı kaydediliyor.

Öte yandan Belgrad'daki acil servis yetkilisi Dr. Dusan Jovanoviç, hastaneye getirilen 30 kadar yaralıyı tedavi ettiklerini, bunlardan yarısının polis olduğunu belirterek, yaralı göstericilerin çoğunun ise sarhoş olduklarını söyledi.

Romanya'yı ziyaret eden Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç de sükunet çağrısında bulunarak, göstericilerden, saldırılarına son vererek sokakları boşaltmalarını istedi.

Tadiç, Belgrad'daki şiddet olaylarının, Sırbistan'ın Kosova'yı savunma çabalarına zarar verdiğini kaydetti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?