banner15

İngiltere eski ajanın katilini istiyor

Geçen yıl öldürülen eski KGB casusu Aleksander Litvinenko'nun katil zanlısını, İngiltere hükümetinin Rusya'dan isyeceği bildirildi.

İngiltere eski ajanın katilini istiyor

Aleksander Litvinenko polonyum-210 denen, son derece radyoaktif bir maddeyle zehirlenmişti.

Guardian'a göre savcılık, Litvinenko'nun Londra'da 1 Kasım'da buluştuğu Rus işadamı Andrey Lugovoy'u resmen suçlamaya hazırlanıyor.

Üstelik bunun diplomatik bir bedeli olacağını da bilerek.

Üst düzey bürokratların verdiği bilgiye göre İngiltere hükümeti, iade talebinden sonra Moskova'yla ilişkilerde soğukluk yaşanmasını bekliyor.

Karşılığında Rusya'nın, Londra'ya iltica etmiş milyarder işadamı Boris Berezovski'nin iadesini isteyeceğine eminler.

Suçlanması beklenen 41 yaşındaki Andrey Lugovoy ise eski bir KGB koruması.

Cinayetle ilgisi olmadığını defalarca yineleyen Lugovoy, dün gece de Guardian'a "Suçlu değilim. İademin isteneceğini de bilmiyordum" dedi.

Lugovoy bundan önce de karısı ve çocuklarında da polonyum izine rastlandığını hatırlatarak, onları asla riske atmayacağını söylemişti.

'Katil de ölecek'

Independent gazetesiyse, öldürülen casus Litvinenko'nun bir dostunun kehanetine yer vermiş.

"Litvinenko'nun katili üç yıla kadar ölecek" diyor bu kaynak.

Kendisi de İngiltere'ye kaçmış eski bir casus olan Oleg Gordievski, zehiri veren kişi her kimse onun da öldürücü dozda polonyum aldığına ve üç yıl içinde öleceğine emin olduğunu söylemiş.

Gordievski katilin az önce adı geçen Andrey Lugovoy'dan bir başkası olduğunu tahmin ediyor olacak ki, zehirin verildiği toplantıda bulunan Lugovoy ile diğer Rus işadamının da beş yıla kadar kan kanserinden öleceğini kaydetmiş.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48