banner15

İngiltere Hükümeti'nden ilginç 'işkence' bahanesi

İngiltere sürekli inkar ettiği işkence yaptığına dair iddiaları ilginç gerekçelerle kabul etti.

İngiltere Hükümeti'nden ilginç 'işkence' bahanesi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Hükümeti'nin üst düzey yetkililerinin aylardan bu yana inkar ettiği, işkence altında elde edilen istihbaratı kullandıkları iddiaları su yüzüne çıktı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve İçişleri Bakanı Alan Johnson'un yayınladıkları ortak bildiride "Diğer ülkelerden gelen istihbaratın işkence altında elde edilip edilmediğinin belirlenmesinin imkansız olduğu ve İngiliz hükümetinin gelen bu istihbaratları ülkenin güvenliği için kullanıldığı" iddialarına yer verildi.

'The Daily Mail' gazetesi, Dışişleri Bakanı David Miliband ve Bakanı İçişleri Bakanı Alan Johnson'un işkence ile elde edilen istihbaratı kullandıklarını itiraf ettiklerini yazdı.

Gazete, Bakan Miliband ve Johnson'un dün hazırladıkları ortak yazıda, "Başka ülkelerden aldığımız istihbaratın işkence altında elde edilip edilmediğini tespit etmemiz mümkün değil" sözlerinin yer aldığını belirterek, bunun açık açık İngiltere'nin işkence ile elde edilen bilgileri kullandığını ortaya koyduğu yorumunda bulundu. Haberde, İngiltere'nin 'işkenceye suç ortaklığı' yaptığı yönündeki suçlamaları araştırmak için oluşturulan Dışişleri Bakanlığı Özel Komisyonu'nun, bakanların İngiliz ajanların ülke dışında yaptıkları sorgulamalarında kullanmak üzere bir klavuz hazırlamalarını istediği yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 08:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35