banner39

İngiltere Irak raporunu sümen altı etti

İngiltere ordusunun başındakilerin, hükümeti sert şekilde eleştiren bir Irak raporunu örtbas ettiği bildirildi.

Arşiv 28.05.2010, 11:07 28.05.2010, 12:40
İngiltere Irak raporunu sümen altı etti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'da bugün manşette yer alan habere göre, "Ordunun başındakiler, eleştirel Irak raporunu örtbas etmiş."

Gazetenin haberine göre, üst düzey bir komutan tarafından hazırlanan ve İngiltere ordusu ile hükümetini Irak işgali konusunda ağır ifadelerle eleştiren rapor, Savunma bakanlığı yetkilileri tarafından sümen altı edildi.

Korgeneral Chris Brown tarafından hazırlanan raporda yer alan ağır yorumların, Savunma Bakanlığı tarafından utanç verici bulunduğu belirtildi.

Habere göre, Irak'ın işgalini hazırlayan koşulların araştırılmasını isteyen ve işgal öncesinde karşılaşılacak duruma ve sonuçlarına yönelik yeterli hazırlık yapılmadığı ifade edilen rapor, savunma yetkililerini rahatsız etti.

Raporu hazırlama görevinin korgenerale, işgal ve sonuçlarına yeterince hazırlıklı olunmadığı yönünde giderek artan kanıtlar üzerine verildiğini hatırlatan Guardian, raporda Irak işgalinin hukuki olarak ve uygulama açısından "felaket" şeklinde nitelendiğini belirtildi.

Brown'un "çok ağır" eleştirileri ile karşılaşan savunma yetkililerinin, Hava Kuvvetleri Komutanı Jock Stirrup'un müdahalesi ile raporu örtbas ettiği kaydedildi.

Korgeneral Brown'un araştırmasının çok sayıda yetkili isimle görüşülerek hazırlandığına dikkat çeken Guardian, kamuoyundan gizlenen raporun Irak işgalini soruşturan komisyon tarafından ise görüldüğünü belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?