banner39

İngiltere Irak'tan asker çekecek

İngiltere, Irak'ın güneyinde konuşlandırılan İngiliz birliklerinin geri çekilmesi konusundaki ilk aşamanın ana hatlarını görüşüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere Irak'tan asker çekecek

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in bugün Avam Kamarası'nda bir konuşma yapması ve Irak'ın güneyinde konuşlandırılan İngiliz birliklerinin geri çekilmesi konusundaki ilk aşamanın ana hatlarını açıklaması bekleniyor.
 
Blair'in planlarını bugün açıklaması bekleniyor

Blair'in, kısa süre içinde yüzlerce askerin geri döneceğini ve diğer birliklerin de bunu takip edeceğini açıklaması bekleniyor. İngiltere'nin Irak'ta görev yapan yaklaşık yedi bin askeri bulunuyor.

Blair'in açıklaması beklenen plana göre, bu askerlerden yaklaşık bin beş yüzü birkaç hafta içinde Irak'tan ayrılacak.

Blair'in bu yönde bir açıklama yapması bir süredir bekleniyordu.

Ancak zamanlaması bilinmiyordu. Blair geçtiğimiz Pazar sabahı, BBC televizyonunun siyaset programlarından Sunday AM'in konuğuydu. Söz Irak ve İngiliz askerlerinin çekilmesine geldiğinde, Blair'e 'bu yönde bir açıklamayı kısa süre içinde yapıp yapmayacağı' soruldu.

"Bu konuda çok dikkatli olmak lazım" diye söze başlayan Blair, "Aylardır söylediğimiz gibi, Iraklılar Basra'da kendi güvenliklerini sağlamaya başladıça biz de oradaki birliklerimizi azaltacağız. Ancak ortaya çıkabilecek herhangi bir soruna karşı Iraklılar'a destek verecek sayıda askerin orada olduğundan emin olmalısınız" dedi...

Blair'in çok da açık olmayan bu cevabına karşılık programın sunucusu Andrew Marr, "Bana yanıtınız 'evetmiş' gibi geldi. Kısa süre içinde sizden bu yönde bir açıklama bekleyebilir miyiz?" diye sorarak Başbakan'dan daha açık bir yanıt almaya çalıştı.

Başbakan Blair bu soruyu da "bekleyip göreceksiniz. Basra'daki işimiz bitti." diye geçiştirdi.

Andrew Marr, bu kez Blair'e soruyu bir başka açıdan yöneltti: Sayın Başbakan, Amerika Birleşik Devletleri Irak'a asker yığarken İngiltere'nin Irak'tan asker çekmeye hazırlanması sürecinde Washington'dan, Irak'ta isteğinizden fazla asker asker tutmanız konusunda bir baskı altında mısınız?

Blair ise bu soruyu "Hayır bir baskı altında değiliz. Biz ne istiyorsak Amerikalılar da onu istiyor. Irak güçlerinin güvenliği sağlama becerisi arttıkça biz asker sayımızı azaltacağız. Bizim tavrımız hep bu oldu." diye yanıtladı.

Başbakan Tony Blair'in BBC'deki bu mülakatında açıklamadığı o tarihin bugün olması büyük olasılık.

Beyaz Saray kaynakları Tony Blair'in Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'la dün bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladılar.

BBC Parlamento muhabirleri, bazı çevrelerde söylendiği gibi tüm İngiliz askerlerinin 2008 yılının sonuna kadar Irak'tan çekileceği yolundaki ifadelerin hükümetin niyetini ve planlarını tam olarak yansıtmadığına dikkat çekiyorlar.

Öte yandan Irak'taki güvenlik şartlarının kötüleşmesi durumunda bu geri çekilme sürecinin yavaşlayabileceği de belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?