banner39

İngiltere, İslami(!) bono çıkarıyor

İngiltere, İslami fonlarla, mortgage krizinden çıkma ve petrol piyasasındaki fazlalıkları da kendine çekme peşinde.

Arşiv 19.05.2008, 16:16 20.05.2008, 11:24
İngiltere, İslami(!) bono çıkarıyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Financial Times Gazetesi, İngiltere'nin, İslami bono çıkartan ilk Batı ülkesi olmaya hazırlandığını yazdı. Gazete, bu uygulamayla, Londra'nın, İslami finans dünyasının, merkezlerinden biri olma özelliğini sağlamlaştıracağına dikkat çekiyor.

"Sukuk" adlı İslami finansman bonosu ihraç etme planının, ilk kez 2007 yılında büyük tanıtımla açıklandığına işaret edilen haberde, bu tarihten itibaren sıcak tartışmalara yol açan planla ilgili, Hazine yetkililerinin, dini kurallar gereği faiz vermediği için karmaşık yapısı nedeniyle "sukuk" ihraç etmenin diğer bonolara göre daha yüksek maliyet getirebileceği kaygılarını ortaya koydukları ifade edildi. 

 

"Ancak hükümet artık siyasi ve mali getirilerinin, bu tür bonoların maliyetlerine ilişkin kaygıları ortadan kaldırmaya yeteceğine inanmış durumda" denilen haberde, bankacılık sektörünün, İngiltere'nin, dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından biri olan 80 milyar dolarlık sukuk piyasasına girme kararını bir kilometre taşı olarak değerlendirdiği de belirtiliyor.

 

Peki İngiltere'yi böylesi bir manevraya iten sebep ne?

Dünya Bülteni yazarı ve para piyasaları uzmanı Fevzi Öztürk, bunun üç sebebi olduğunu belirtiyor.

Öztürk'e göre birinci sebep, mortgage kriziyle, Batı finans sistemi düştüğü mali darboğazın faturasını, petrol zengini İslam ülkelerine ödetmek.

İkinci sebep, 11 Eylül saldırısı sonrası, Batı'dan kaçan sermayenin büyükçe bir kısmını tekrar kendilerine döndürmüş olmak.

Üçüncü sebep ise, 120 doları vuran petrol fiyatlarıyla, 100 dolardan daha

üstünü, yine kendi piyasalarına çekmiş olmak.

 

 
Fevzi Öztürk, bilhassa son zamanlarda petrol arzını, çok fazla arttıran Suudi Arabistan'da, büyük bir deli paranın bulunduğunu ve bunun yeniden Batı'ya gitmek için gün saydığını belirtiyor.

Para piyasaları uzmanı Öztürk, mortgage krizi sonrası oluşan açığın bir kısmının da zaten Arap ülkelerinin sermayesiyle kapatıldığını, özellikle vurguluyor.

İngiltere'nin bu adımı öncesinde, şu ana kadar sukuk çıkartan tek Batılı kurum, Teksas merkezli bir petrol şirketiydi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?