banner15

İngiltere, İsrail'e Nükleer Bomba Vermiş!

İngiliz BBC televizyonu, İran'ın nükleer programıyla ilgili güncel polemikte baş aktörlerden biri olan İngiltere'nin, 1960'lı yıllarda İsrail'e nükleer silah yapımında kullanılabilecek hassas malzeme ve plütonyum verdiğini bildirdi.

İngiltere, İsrail'e Nükleer Bomba Vermiş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BBC'de dün akşam yayımlanan ve eski hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmelerle ele geçirilen çok gizli belgelere dayandırılan haberde, İngiltere'nin Dimona nükleer reaktörünü gizlice inşa etmekte olduğu sırada İsrail'e nükleer malzeme örnekleri verdiği belirtildi. Haberde, dönemin İngiliz Teknoloji Bakanı Tony Benn'in, ''Bu anlaşmaların, nükleer malzeme ihracatı sorumlusu olmasına rağmen, kendisinin haberi olmadan yapıldığını'' ileri sürdüğü de belirtildi. İsrail'in nükleer sırrını açığa çıkardığı gerekçesiyle 18 yıl hapis yatan İsrailli nükleer uzmanı Mordechai Vanunu, BBC'nin ortaya çıkardığı gerçeklerden memnun kaldığını belirtti. Vanunu, dün akşam yayımlanan bu haberin, geçmiş hakkında daha fazla açıklığın Ortadoğu'da nükleer silahların yayılmasına karşı mücadeleye katkıda bulunacağını düşündüğünü söyledi.

BBC'ye göre, İsrail 1966'da  İngiltere'den 10 miligramlık plütonyum örneği istiyor, ki bomba yapımı için gerekli olan 4 kilo plütonyuma göre az bir miktar, Ancak hala da bomba yapımına başlama noktasında önemli bir miktar. İngiltere Dışişleri Bakanlığı söz konusu haberi yalanlarken, Savunma Bakanlığı, satışın "Önemli askeri değer" taşıdığını ve araştırma amacıyla kullanılabileceğini kabul ediyor. BBC, üst düzey yönetici Michael Michaels'ın bakanlığın kararını protesto için yazı yazdığını ve bunun da dikkate alındığını bildirdi. Raporda, 14 yıl boyunca İngiltere'yi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nda (UAEA) temsil eden Michael Michaels'ın Yahudi olduğu ve İsrail'e aşrı derecede bağlı olduğu da ön plana çıkarıldı. O dönemdeki İsrail'in nükleer silahları konusunda uzman olarak İngiliz istihbaratında görev yapan Peter Kelly, 1992'de ölen Michael Michaels'ı çok iyi tanıdığını ifade etti.
 
Vanunu: İngiltere İsrail'e yardım etti

Newsnight programına konuşan Kelly, "Michael Michaels, İsrail'in nükleer bomba yapmaya çalıştığını biliyordu. Fakat o hem İsrail'e sadıktı hem de İngiltere'ye" dedi. İngiltere'nin ayrıca nükleer bomba yapımında kullanılan bol miktarda başka çeşit materyalleri de İsrail'e verdiğini ortaya çıkaran BBC, söz konusu materyaller arasında plütonyumun yanı sıra uranyum, lityum, berilyum, trityum ve ağırlaştırılmış suyun da olduğunu bildirdi. İsrail zindanlarında 18 yılını geçiren İsrailli nükleer uzmanı Mordechai Vanunu, BBC'nin İsrail'in Dimona nükleer santrali ile ilgili gerçekleri gün yüzüne çıkarmasını takdirle karşıladığını söyledi. Newsnight programına telefonla katılan Mordechai Vanunu, "Bu gerçeklerin ortaya çıkması, Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasına yardım edecek ve İsrail'i elindeki nükleer silahları imha etmeye zorlayacak" dedi. İran'ın nükleer programından dolayı maruz kaldığı baskıya atıfta bulunan Mordechai Vanunu, "Umarım gizliliklerin aşikar olması İngiltere'yi İsrail üzerinde de baskı yapmaya zorlar. Ve İsrail gizli Dimona nükleer santralini BM müfettişlerine açar" diye konuştu. Yıllarca İsrail'in Dimona nükleer santralinde çalışan Mordechai Vanunu, İngiltere'nin 1960'larda İsrail'e sattığı materyallerin İsrail'in atom bombası geliştirmesine yardım ettiğini de söyledi.

Mordechai Vanunu, "İngiltere'nin sağladığı materyaller İsrail'in araştırma ve geliştirme programına yardım etti. İsrail böylece sadece atom bombası değil hidrojen bombası da yaptı" diye konuştu. Araştırmasında son olarak İran'ın nükleer programına da değinin BBC, İngiltere'nin bir yandan İsrail'e nükleer bomba yapımında kullanılan materyalleri sattığını bir yandan da İran'a nükleer enerji elde etmemesi için baskı yaptığını bunun da İngiltere için utanç verici bir çifte standart olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48