banner39

İngiltere Kıbrısa yarım asker gönderiyor

İngiltere’nin Kıbrıs Barış Gücü kapsamındaki birliklerine profesyonel askerler yerine çoğu yarı zamanlı çalışan yedek askerlerini gönderme kararı tartışmalara neden oldu.

Arşiv 27.04.2007, 11:36 27.04.2007, 11:36
İngiltere Kıbrısa yarım asker gönderiyor

İngiltere’nin Kıbrıs Barış Gücü kapsamındaki birliklerine profesyonel askerler yerine çoğu yarı zamanlı çalışan yedek askerlerini gönderme kararı tartışmalara neden oldu. Rumlar, İngilizlerin bu kararından memnun olmadıklarını duyurdu.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre normal askerleri Irak, Afganistan ve diğer bölgelere gönderen İngiltere, Kıbrıs’taki barış gücüne ise yarı zamanlı askerlerden oluşan "yedek askerler"i göndermek zorunda kalıyor.

Kıbrıs’ta askerliğin daha tehlikeli bölgele gitmeden önce bir çeşit “basınç düşürme görevi” olarak görüldüğü belirtilen haberde Ada’daki Birleşmiş Milletler askerlerinin tek görevinin, Türk ve Rum tarafının ateşkes hattına tecavüz etmediğini gözlemek olduğu kaydedildi.

Gazeteye konuşan İngiliz bir ordu sözcüsü, Ada’ya yedek askerlerin gönderileceği bilgisini kendilerine de ulaştığı ancak normal askerlerin Kıbrıs’tan tamamen çekileceği yönünde ellerinde bir doğrulama olmadığını kaydetti.

Times’a konuşan ancak adı açıklanmayan bir Rum yetkili de kararı “hoş karşılamadıklarını” söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?