banner39

İngiltere Yemenli Yahudilere kapılarını açıyor

Yemen'deki yahudilerin İngiltere'ye yerleşmesi konusunda iki ülkenin anlaşmaya vardığı bildirildi

Arşiv 15.04.2010, 15:27 16.04.2010, 07:19
İngiltere Yemenli Yahudilere kapılarını açıyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Yemen'deki yahudilere 'baskıya maruz kaldıkları' gerekçesiyle sığınma hakkı vermeye hazırlanıyor. Independent gazetesinin haberine göre, Yemen ile İngiltere arasında bu konuda gizli bir anlaşma imzalandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Yemen yönetimi arasında son birkaç aydan beri devam eden görüşmeler sonunda, ülkenin kuzeyinde yer alan Ride kasabasında yaşayan yaklaşık 30 Yemenli Yahudi ailenenin İngiltere'ye göç etmesi konusunda anlaşıldığı bildirildi. Bu ailelerin, İngiltere'de akrabalarının olduğu kaydedildi.

Geçen yıl ABD de yaklaşık 100 Yemen yahudisine sığınma hakkı tanımıştı. İki ülke arasında varılan mutabakata göre, aileler İngiltere'deki yakınlarını görmek üzere İngiliz konsolosluğuna müracaatta bulunacak. Ardından sığınmaları için gereken işlemler gerçekleştirilecek.

ABD'ye sığınan Yemenli Yahudilere otomatik olarak yerleşim verilirken, İngiliz hükümetinin başvuruları kişisel olarak ele alacağı belirtildi.

Sana'da yaşayan 70 Yahudi aile için de görüşmeler yapıldığı kaydedilirken, İngiltere'deki Yahudi ailelerin Yemenli Yahudi çocukları evlat edinmek için başvuruda bulunduğu da ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?