banner39

İngiltere yine ABD'nin peşinde: Yemen toplantısı istedi

ABD'nin yeni işgal hedefinde Yemen olduğu ortaya çıkarken, uzantısı İngiltere vakit kaybetmeden plana dahil oldu!

Arşiv 02.01.2010, 08:44 02.01.2010, 17:31
İngiltere yine ABD'nin peşinde: Yemen toplantısı istedi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere, Yemen'deki "İslamcı militanlarla mücadelenin tartışılacağı" uluslarası bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

ABD, son aylarda Yemen'in El Kaide'nin yeni üssü olduğunu öne sürerek, ülkedeki operasyonlara fiilen katılıyor. Son olarak 25 Aralık'ta Amsterdam-Detroit seferini yapan bir uçağa saldırı girişimi düzenlediği ileri sürülen Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmüttalib'in saldırı emrini Yemen'deki El Kaide örgütünden aldığı iddiası, ABD'nin Afganistan ve Irak'ın ardından Yemen'i de işgal edeceği yönündeki yorumları arttırdı.

Yemen hükümeti ile ülkenin kuzeyindeki Şii Husiler arasında 2004'ten beri süren iç savaşa, Suudi Arabistan da İran'ın Şiileri destekleyerek ülkede kontrol sağlamaya çalıştığı gerekçesiyle ortak oldu. Yemen, Arap Yarımadası'nı Hint Okyanusu'na bağlayan ve Aden Körfezi'ni de içine alan, stratejik açıdan büyük öneme sahip bir ülke.

Gordon Brown, Yemen'le ilgili toplantının aynı gün Londra'da yapılacak Afganistan Konferansı'na paralel olarak organize edilmesini istiyor.

Yemen hükümeti, toplantıya katılacağını açıkladı.

Londra'da başbakanlıktan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin toplantı fikrine yoğun ilgi gösterdikleri belirtildi, toplantıya Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin de katılmaları çağrısı yapıldı.

Öte yandan Somali'de bulunan Şebab grubu, isyancıları destekleme amacıyla Kızıldeniz üzerinden Yemen'e savaşçılar göndermeye hazır olduğunu duyurdu.

Bu açıklama, Somali'nin başkenti Mogadişu yakınlarında bir mitinge konuşan, grubun üst düzey yetkilililerinden Şeyh Muhtar Robow Ebu Mansur'dan geldi.

Miting sonrası ise El Şebab yeni eğitilmiş savaşçıları bir geçit töreni düzenleyerek gövde gösterisi yaptı.

Yorumlar (1)
Abdullah Kozanlıoğlu 13 yıl önce
Çağdaş haçlı seferleri devam ediyor. İçimizdeki iliştirilmişler ve gafiller ise bunları hoşgörebiliyor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?