banner39

İngiltere'de bilgi skandalı

İngilitere'de 11 milyon mevduat sahibinin kimlik bilgilerinin bulunduğu dizüstü bilgisayarın üç ay önce çalındığı açıklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İngiltere'de bilgi skandalı
İngiltere'nin en büyük bankalarından Nationwide'ın bir çalışanına ait, içinde yaklaşık 11 milyon mevduat sahibinin kimlik bilgilerinin bulunduğu dizüstü bilgisayarın üç ay önce çalındığı açıklandı. Banka çalışanının evine giren hırsızın bilgisayarı çalmasının ardından Nationwide'ın derhal güvenlik birimlerini uyardığı kaydedildi. Kart şifrelerinin çalınan bilgisayarda bulunmadığını açıklayan banka, ayrıca, müşterilerin hangi önlemleri alması gerektiği konusunda, mevduat sahiplerine göndermek üzere bir yazı hazırladığını belirtti. Bilgisayardaki bilgilerle hırsızların müşteri adına kredi kartı alabileceğini veya kişisel kredi başvurusunda bulunabileceğini bildiren banka, şu ana kadar yasa dışı herhangi bir işlemin olmadığını açıkladı.

Bu arada Ulusal Müşteri Konseyi, bilgisayarın üç ay önce çalınmış olmasına rağmen müşterilerin bu kadar geç uyarılması eleştirildi. Konsey, durumun, müşteriyle banka arasındaki güveni tümüyle zedeleyen bir uygulama olduğunu belirtti.

İnternet üzerinden dedektiflik hizmeti

İnternet ve web sitesi güvenliği kuruluşu Scan Alert Türkiye Genel Müdürü Özgür Koca, ABD firması Scan Alert'in Hacker Safe isimli güvenlik sertifikası ürününü 2 aydır Türkiye pazarına sunduklarını, beklentilerinin üzerinde gelişme kaydettiklerini söyledi. Aynı zamanda FBI ile ortaklaşa internet üzerinden verili iz takibi çalışması yaptıklarını da belirten Koca, şöyle devam etti: ''Sizin bir e-ticaret firmanız var, bir şekilde hacklendi ve bilgileriniz gitti diyelim. Bize müracaat edip (Biz Hacker Safe kullanmıyoruz ama bizim başımıza böyle kötü bir olay geldi. Lütfen bize bununla ilgili ulaşabileceğiniz en son noktaya ulaşıp gerekli delilleri önümüze koyun) diyorsunuz. Biz geçmişe gidiyoruz, sisteminize kim hangi tarihte, nereden girmiş, bütün bu süreçleri geçip en son noktaya gidip o verileri sizin önünüze rapor halinde koyabiliyoruz. İnternet üzerinden dedektiflik yapıyoruz. FBI'in katkısı ile dünyada bu hizmeti veren yegane firmayız.''

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?